Weterynarz – zawód czy powołanie?

Funkcjonujące we Wrześni technikum kształcące techników weterynarii jest jednym z nielicznych w Polsce. Ma bardzo dobrą renomę, a sam zawód wydaje się coraz bardziej potrzebny. 

Moim zdaniem 14:50 25-06-20201 1

Praca lekarzy weterynarii i techników weterynaryjnych podlega licznym presjom i to powoduje, że są to bardzo wymagające zawody. Ich przedstawiciele na co dzień obcują z cierpieniem zwierząt i bardzo często z ich śmiercią. Nie są to łatwe psychologicznie zjawiska i stanowią znaczne obciążenie emocjonalne. 

Zawód technika weterynarii staje się bardzo popularny – w wielu miastach prywatne placówki edukacyjne oferują dwuletnie kursy dla osób, które chcą się kształcić w tym kierunku. Kursy są organizowane w trybie zaocznym, weekendowo i pozwalają na zdawanie państwowych egzaminów zawodowych, dających oficjalne uprawnienia wykonywania zawodu. 

Nauka jest wymagająca, obejmuje nie tylko zajęcia teoretyczne, ale także praktyczne, związane z leczeniem zwierząt, administracją i prowadzeniem dokumentacji, a także z produkcją zwierzęcą. Ten ostatni aspekt jest najbardziej nieprzyjemny, bo wymaga także pobytu w ubojniach. 

Hanna Mamzer

członkini stowarzyszenia Czysta Nekla

Thumb ww biernat

Filip Biernat

14:50 25-06-2020