We Wrześni powinna powstać sieć wypożyczalni rowerów? Zachęcamy do dyskusji

Projekt Września wzorem Szamotuł czy Pobiedzisk chce uruchomić na terenie Wrześni sieć miejskich wypożyczalni rowerów.

samorząd 22:35 10-09-2018 81

Działacze stowarzyszenia chcieliby aby stacje pojawiły się w centrum, w okolicach urzędów, szkół i parków oraz miejsc rekreacji. Zauważają, że wypożyczenie rowerów jest możliwe w takich miejscowościach jak Pobiedziska, Szamotuły, Legnica, Jastrzębie Zdrój, Pszczyna, Stalowa Wola, Ciechanów, Konin, Kalisz czy Ostrów Wielkopolski.

– W mieście powinny pojawić się wypożyczalnie rowerów. Chcemy stworzyć sieć stacji, ponieważ jest to kluczem do rozwoju całego systemu ścieżek rowerowych – mówi Kornel Tomczak z Projektu Września.

– Wierzymy, że poruszania się rowerem należy uczyć od najmłodszego, dlatego planujemy również budowę wiat rowerowych przy każdej szkole. Chcemy zachęcać dzieci i młodzież do wyboru roweru jako optymalnego środka transportu. Takie rozwiązanie z powodzeniem funkcjonuje już w innych miastach, dlatego warto wprowadzić je również we Wrześni. Co ważne, pozwoli to też na uspokojenie rannego ruchu samochodowego związanego z dowożeniem dzieci do szkół – dodaje Damian Staniszewski z PW.

Obaj nasi rozmówcy w wyborach samorządowych kandydują do rady miejskiej i zapewniają, że swoje pomysły będą chcieli zrealizować po zdobyciu mandatu.

Ankieta

Chciałbyś aby na terenie Wrześni powstała sieć wypożyczalni rowerów?

O ustosunkowanie się do pomysłu działaczy Projektu Września poprosiliśmy Tomasza Kałużnego. Burmistrz Wrześni zapewnia, że temat propagowania zdrowego stylu życia i zwiększania bezpieczeństwa na drogach jest i zawsze będzie dla niego ważny.

–  Siedem tysięcy uczestników Rodzinnego Rajdu Rowerowego pokazuje ogromną liczbę osób posiadających rowery w gminie, zatem problemem nie jest dostęp do rowerów – zauważa Kałużny. Jak podkreśla, do tej pory na terenie gminy wybudowano około 50 km ścieżek rowerowych.

– Mieszkańcy oczekują kontynuacji działań związanych z budową infrastruktury rowerowej i łączenia istniejących ścieżek rowerowych. Będziemy te działania dalej konsekwentnie realizować – zapewnia.

Burmistrz zapowiada, że w najbliższych planach ratusza jest wybudowanie nowej, osobnej ścieżki rowerowej wokół zalewu Lipówka. Stara ma zostać pozostawiona pieszym.

– Ponadto od kilku miesięcy prowadzimy rozmowy z wójtem Strzałkowa o połączeniu naszej ścieżki ze ścieżką prowadzącą do Słupcy – mówi Tomasz Kałużny.

Thumb 20170528 165212

Łukasz Różański

22:35 10-09-2018 81