Warto każde życzenia przyjąć z ufnością: Dobrych Świąt Bożego Narodzenia!

Gody. Ta nieco zapomniana już nazwa świąt Bożego Narodzenia dosłownie oznacza „lata”, te mijające i te nadchodzące, które stykają się z sobą właśnie w wigilijną noc.

Moim zdaniem 08:00 24-12-20202 5

W kulturze ludowej „gody” jeszcze tu i ówdzie pobrzmiewają, jednak tzw. współczesny język potoczny musi zadowolić się mało finezyjnymi, oczyszczonymi z religijnego podtekstu „Świętami”, co nierzadko spotyka się z zarzutem topornej laicyzacji.

Ale czy zjawisko to naprawdę jest nowe? Przysłowiowa „magia świąt” od wieków obecna jest w tradycji, bardzo, ale to bardzo umownie chrześcijańskiej, pod postacią przesądów, wróżb i całkiem świeckich obrzędów.

Choćby „dwunastnicowe” przepowiadanie pogody na kolejny rok (każdy z kolejnych dwunastu dni, od 25 grudnia licząc, stanowi wróżbę pogody na następne miesiące roku). Sny z tego okresu sprawdzają się ponoć stuprocentowo... Wybrany z pieca popiół przechowywało się z dużą pieczołowitością (doskonały na pleniące się robactwo...).

Sacrum i profanum nigdy nie występują samodzielnie – jedno bez drugiego nie potrafi się wybrzmieć. Dlatego warto – bez wyjątku – każde świąteczne życzenia przyjąć z ufnością: Dobrych Świąt Bożego Narodzenia!

Mirosław Jadryszak

nauczyciel, pasjonat fotografii i filmu

Thumb tem podsumowanie dai

Damian Idzikowski

08:00 24-12-2020