Warsztaty kulinarne dla najmłodszych. Fundacja Szlachetny Bohater działa w gminie Września

Uczniowie dwóch szkół z gminy Września wezmą udział w projekcie edukacyjnym „Zjedz drugie śniadanie, a 5-tkę dostaniesz”

oświata 00:11 25-10-20192 5

Organizatorem projektu jest Fundacja Szlachetny Bohater. Powstała w Poznaniu w lutym 2015 roku. Trzy lata później został otwarty wrzesiński oddział.

– W ramach projektu chcemy przeprowadzić mini-warsztaty kulinarne w trakcie, których uczniowie pod okiem dietetyka przygotują dla siebie odpowiednio skomponowane śniadanie. Zależy nam na szerzeniu wśród najmłodszych idei zdrowego odżywiania zwłaszcza, że w Polsce wzrasta odsetek dzieci cierpiących na nadwagę. Chcemy uzmysłowić dzieciom jaki wpływ na ich rozwój umysłowy i fizyczny ma prawidłowa dieta oraz zaszczepić w nich dobre nawyki żywieniowe. Jednym z naszych celów statutowych jest ochrona i promocja zdrowia, dlatego przygotowaliśmy projekt edukacyjny, promujący zdrowe odżywianie skierowany do uczniów szkół podstawowych na terenie Wrześni i jej okolic – informują przedstawiciele fundacji.

W projekcie wezmą uczniowie kilku klas z Samorządowej Szkoły Podstawowej w Chwalibogowie oraz Samorządowej Szkoły Podstawowej nr 6 im. Jana Pawła II we Wrześni.

Każde spotkanie będzie składać się z trzech części.

Część I

Prelekcja dietetyka na temat zasad zdrowego odżywiania odbędzie się w oparciu o prezentację multimedialną. Aktywny udział uczniów ma na celu zweryfikowanie ich wiedzy o podstawach prawidłowego odżywiania i komponowaniu posiłków. Skoncentrujemy się przede wszystkim na drugim śniadaniu, ponieważ to ten posiłek uczniowie spożywają w trakcie pobytu w szkole.

Część II

To część plastyczna w ramach, której uczniowie przygotują plakaty prezentujące zasady zdrowego odżywiania. Oczywiście zabiorą je ze sobą po spotkaniu. Zależy nam na utrwaleniu zdobytej wiedzy i wcieleniu jej w życie. Każdy uczeń otrzyma od Szlachetnego Bohatera (maskotka fundacji) magnes, którym będzie mógł przywiesić plakat na lodówce w swoim domu.

Część III

To mini-warsztaty kulinarne podczas, których uczniowie pod okiem dietetyka skomponują dla siebie zdrowe śniadanie. Będą mogli skorzystać ze świeżych i pełnowartościowych produktów ufundowanych przez lokalne firmy:

- pieczywo Piekarnia Achim Staszak

- nabiał SM Września

- wędliny ZPM Paszak

- produkty zbożowe Cenos

- owoce, warzywa i bakalie Matteo Twoje sklepy oraz Hurtownia Cytrus

Thumb anna tess go%c5%82embiowska fot idzikowski 1

Anna Tess Gołębiowska

00:11 25-10-2019