W ten weekend przenieś się w czasie i zobacz zimę oczami grzybowskich wojów

Życie tysiąc lat temu wiązało się z różnymi trudami, które najbardziej dokuczliwe były zimą. Próbkę tego możemy przeżyć na grzybowskim zimowisku.

aktualności 19:26 05-02-20190 3
A gdy wrócił do Kijowa i przeszły cztery lata, na piąty rok przypomniał sobie konia , od którego kiedyś czarownicy przepowiedzieli mu śmierć. I przywołał nadkoniuszego mówiąc: „Gdzie jest koń, któregom kazał karmić i mieć o niego staranie?” On zaś rzekł: „Umarł”. Oleg zaś pośmiał się i ukorzył wróżbitę, mówiąc: „Nieprawdę mówią czarodzieje, wszystko to kłamstwo: koń umarł, a jam żyw”. I kazał osiodłać konia: „niech ujrzę kości jego”. I przybył na miejsce, gdzie leżały jego gołe kości i goła czaszka, zsiadł z konia i pośmiał się, mówiąc: „Azali od tej czaszki miałem przyjąć śmierć?” I stąpił nogą na czaszkę, i wypełzła żmija i ukąsiła go w nogę. On z tego rozchorował się i umarł.

– W ten barwny sposób śmierć Olega Rurykowicza zrelacjonował pod 912 r. ruski kronikarz, pokazując w ten sposób niestałość bytu i jego ulotność – opowiada dr Marcin Danielewski ze Stowarzyszenia Edukacji i Odtwórstwa Historycznego „Aurea Tempora”. – Czas zmian wynikających często z przyczyn losowych dosięgał we wczesnym średniowieczu wszystkich bez względu na status społeczny i pochodzenie. Szczególnym zaś momentem takich przemian musiała być zima, kiedy ówczesny człowiek walczył o przetrwanie mierząc się z ustawicznym chłodem, kończącymi się zapasami żywności czy zagrożeniem ze strony obcych przybyszów.

W Grzybowie w ten weekend będzie można przekonać się, jak mogłaby wyglądać zima nie w roku 2019, a w 1019. 

– Na zimowisku będzie 25 odtwórców – zapowiada Kamil Stachowiak z Rezerwatu Archeologicznego Gród w Grzybowie. – W minionych latach pojawiało się około 100 osób, ale liczymy, że dzięki w zapowiedzi na łamach „WW” teraz pojawi się więcej – śmieje się.

– Nadal wciąż wiemy bardzo niewiele o życiu Słowian zimową porą. Chcąc jednak przekonać się na własnej skórze jak taka egzystencja mogła przebiegać, zapraszamy was na kolejną odsłonę „Zimowiska”. Tym razem odtwórcy historyczni spotykają się pod hasłem „Zmiany” i będzie to ponownie wyzwanie dla gruboskórnych ludzi o mężnych sercach, silnych nogach i otwartych umysłach. Spotykamy się już 9-10 lutego w Rezerwacie Archeologicznym Gród w Grzybowie i wspólnie jako odtwórcy historyczni będziemy starać się pokazać jak wyglądał świat wczesnego średniowiecza sprzed 1000 lat – deklaruje Marcin Danielewski.

Wstęp na grzybowskie zimowisko jest bezpłatny, zapraszamy w sobotę i niedzielę w godzinach między 9.00 a 15.00. Wydarzenie jest organizowane przez Stowarzyszenie Edukacji i Odtwórstwa Historycznego „Aurea Tempora” z Poznania we współpracy z Rezerwatem Archeologicznym Gród w Grzybowie.

A tak wyglądała impreza rok temu w kamerze wrześnianina Adama Kmieciaka:

Thumb anna tess go%c5%82embiowska fot idzikowski 1

Anna Tess Gołębiowska

19:26 05-02-2019