W Pyzdrach powstaje Klub Malucha

Pyzdrski samorząd rozpoczął realizację projektu zakładającego powstanie Klubu Malucha. Pierwszym krokiem było podjęcie przez Radę Miejską całego szeregu uchwał umożliwiających założenie placówki.

samorząd 20:35 08-01-20190 5
Do dyspozycji przedszkolaków są nowe i przestronne sale 

Działanie Klubu Malucha jest bardzo podobne do działalności żłobków. Podstawową różnicą między tymi placówkami jest wiek dziecka, od którego może uczęszczać. Do żłobka może chodzić dziecko, które ukończyło 20. tydzień życia, z kolei Kluby Malucha przyjmują dzieci od ukończenia 1. roku życia.

Od samego początku tematem zainteresowane jest przedszkole Bajkowy Świat w Pyzdrach.

O otwarciu takiego klubu myśleliśmy już od dłuższego czasu, wiemy też, że jest zapotrzebowanie, bo nie ma w Pyzdrach takiej placówki - mówi Natalia Aleksandrov, reprezentująca organ prowadzący przedszkole. I dodaje, że jest już wstępne porozumienie z gminą.

Przedszkole dysponuje wolną salą, teraz pozostanie jeszcze kwestia przygotowania pomieszczeń, zakupu mebli i zatrudnienia opiekunów. Otwarcie klubu planowane jest w pierwszym kwartale 2019 roku. Na początek zostanie zaadoptowana sala, która pomieści 16 dzieci.

Już wkrótce jedna z sal zostanie przystosowana dla Klubu Malucha

Pobyt dziecka w klubie nie jest też „darmowy” jak w przypadku przedszkola i rodzice będą musieli opłacać czesne, które zostanie dopiero ustalone oraz dostosowana na lokalne warunki. Dobra wiadomość to taka, że władze gminy podjęły uchwałę i będą finansować pobyt jednego dziecka w kwocie 300 zł miesięcznie.

Choć opieka nad dziećmi do lat 3 nie jest obowiązkowym zadaniem gminy, coraz więcej samorządów włącza się w jej organizację, a kluby malucha czy żłobki można już spotkać nawet w tych najmniejszych gminach. Trend ten wspiera również rządowy program „Maluch Plus”. Dla gminy Pyzdry to szansa na podniesienie atrakcyjności mieszkaniowej w oczach młodych rodzin, na których bardzo nam zależy. Dlatego pomysł Klubu Malucha zaprezentowaliśmy wprost w programie wyborczym. Podjęte uchwały przez Radę Miejską, są realizacją tej obietnicy- mówi burmistrz Przemysław Dębski.

Ankieta

Czy jesteś za powstaniem Klubu Malucha?

Ankieta

Jaka forma opieki jest najlepsza dla małego dziecka?

Thumb grobelny 1

Sławomir Grobelny

20:35 08-01-2019