W przyszłym roku Dom Podcieniowy w Pyzdrach zostanie wyremontowany

W przyszłym roku mają się rozpocząć prace remontowe w Domu Podcieniowym. Pozwoli to uruchomić w budynku - oprócz funkcji muzealnych - działalność kulturalną i usługową.

aktualności 18:45 17-10-20202 1

6 października burmistrz Przemysław Dębski oraz wicemarszałek województwa wielkopolskiego Krzysztof Grabowski podpisali umowę o dofinansowanie prac konserwacyjno-budowlanych. To pokłosie złożonego przez gminę wniosku o przyznanie pomocy do Lokalnej Grupy Działania „Z Nami Warto” na realizację zadania w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Dofinansowanie w kwocie ponad 72 tys. zł zostanie przeznaczone m.in. na prace na poddaszu, w pomieszczeniach warsztatowych, werandzie, klatce schodowej i dawnych pomieszczeniach sklepu i piekarni. Prace obejmą m.in. malowanie podłóg, czyszczenie stolarki okiennej, malowanie tynków i ocieplenie. Zadanie realizowane zostanie w 2021 r.  

Przypomnijmy, że Muzeum Ziemi Pyzdrskiej, aby ratować budynek, podpisało w 2014 r. umowę najmu z spadkobiercami dawnego właściciela domu śp. Henryka Jaroszyńskiego. Cztery lata później obiekt dzięki dofinansowaniu został kupiony przez gminę. W tym czasie wykonano szereg prac remontowych, m.in. wymieniono pokrycie dachu na gont drewniany, odnowiono część pomieszczeń oraz piwnice. W 2018 r. podczas obchodów Nocy Świętojańskiej nastąpiło uroczyste otwarcie ekspozycji w budynku. Na parterze powstała wystawa poświęcona wnętrzu domu mieszczańskiego dawnych pyzdrzan. Pod wystawę o tematyce piastowskiej zaadaptowano piwnicę domu. Tematyka piastowska stała się elementem ekspozycji po włączeniu Pyzdr do „Szlaku Piastowskiego”, co nastąpiło oficjalnie dopiero czerwcu br. 

- Tak jak zawsze twierdziliśmy, co do samej części po piekarni to chcielibyśmy, aby została wykorzystana komercyjnie, np. jako mała kawiarnia czy sklep z lokalnymi produktami. Wszystko zależy kogo ciekawego znajdziemy. Realizacja prac jest przewidziana w przyszłym roku. Więc dzisiaj trudno mówić o jakimś konkretnym terminie otwarcia obiektu - mówi burmistrz Przemysław Dębski.

Ankieta

Czy zwiedzałeś kiedyś Dom Podcieniowy w Pyzdrach?

Thumb grobelny 1

Sławomir Grobelny

18:45 17-10-2020