W obronie wiary i wartości. Setki osób w akcji Września pod Krzyżem

W sobotę 14 września liczne grono mieszkańców Wrześni przyłączyło się do wielkiej akcji modlitewnej Polska pod Krzyżem.

społeczeństwo 15:28 14-09-201915 58

Akcja została zorganizowana w obronie wiary katolickiej i w odpowiedzi na antykościelne ataki i bluźnierstwa. Centralne całodniowe spotkanie odbywa się dziś (14 września) na Lotnisku Kruszyn-Włocławek. Uczestniczy w nim ponad 50 tys. osób. Mniejsze nabożeństwa, takie jak to wrzesińskie, zostały zorganizowane w całej Polsce oraz poza jej granicami. W sumie zarejestrowano 1241 miejsc „pod Krzyżem”.

Wrzesińscy wierni w liczbie ok. 400 osób najpierw spotkali się pod pomnikiem Jana Pawła II przy kościele farnym. Tam rozpoczęła się droga krzyżowa, która została rozłożona na całą trasę do kościoła na Lipówce.

Spotkanie pod farą

Przy każdej stacji zmieniały się osoby niosące krzyż. Najpierw byli to członkowie lokalnych parafii i grup modlitewnych, następnie matki, ojcowie, a na końcu wszyscy chętni. Różniły się także intencje modlitewne przy postojach.

– Na twoich oczach biją na ulicy niewinnego człowieka. Jesteś świadkiem jak sąsiad alkoholik poniewiera żonę i dzieci. Wiesz o przekrętach w pracy. Milczysz. Cieszysz się, że u ciebie jest tak, jak powinno. Prosimy cię Jezu, daj nam serca wrażliwe na ludzką biedę, abyśmy widząc niesprawiedliwość, nie pozostali obojętni – przemawiał ksiądz Tomasz Mrug, wikariusz z fary prowadzący drogę krzyżową.

Przy głosie ksiądz Tomasz Mrug, z tyłu ksiądz Krzysztof Kępiński z parafii św. Kazimierza
Wierni niosący krzyż ul. Wrzosową

Pochód zakończył się w kościele św. Józefa na Lipówce, gdzie wierni następnie odmówili różaniec. Akcję zwieńczyła msza odpustowa odprawiona przez księdza Wojciecha Orzechowskiego, diecezjalnego duszpasterza młodzieży przy udziale proboszcza Czesława Krolla i kilkunastu księży z lokalnych parafii oraz wrzesińskiego chóru Camerata.

– Krzyż jest dla nas zbawieniem, ratunkiem, kluczem do Nieba. Gromadzimy się pod nim, by narodzić się na nowo, mieć nowe życie z Ducha Świętego. To życie, która ofiarował nam Jezus, dając sobie przebić serce – mówił w kazaniu ks. Orzechowski.

Ksiądz Wojciech Orzechowski, diecezjalny duszpasterz młodzieży

Mszę zakończyła adoracja Najświętszego Sakramentu oraz wystawienie relikwii parafii św. Krzyża z cząstką – jak wierzą parafianie – autentycznego krzyża, na którym umarł Jezus. Relikwię wiele lat temu sprowadził z Rzymu do wrzesińskiej parafii biskup Andrzej Wronka, wuj poprzedniego proboszcza Lipówki, księdza Józefa Wronki.

Relikwiarz z kawałkiem drewna uważanym za fragment autentycznego krzyża z Golgoty

Poniżej więcej zdjęć z całej akcji:

Thumb tem podsumowanie dai

Damian Idzikowski

15:28 14-09-2019