W maseczkach i z nutką niepokoju. Rozpoczęcie roku szkolnego

Bez sztandarów, hymnów i uroczystych apeli rozpoczął się rok szkolny 2020/2021. Powiat wrzesiński wciąż jest strefą zieloną, więc wszystkie szkoły 1 września otworzyły drzwi na tradycyjną naukę – po raz pierwszy od 12 marca.

oświata 19:17 02-09-20203 1
– Pewnie przez ostatnich kilkadziesiąt lat nikomu nie przyszło do głowy, że tak będziemy rozpoczynać rok szkolny: w maseczkach, zachowując dystans społeczny, bez udziału wszystkich uczniów i tak dalej. Taka sytuacja zdarza się po raz pierwszy – komentował dyrektor Zespołu Szkół Politechnicznych, Bogdan Nowak. – Niestety zagrożenie koronawirusem cały czas jest aktualne i będziemy starać się przestrzegać wszelkich norm i zaleceń – po to, aby maksymalnie chronić wasze i nasze zdrowie.

Dyrektor spotkał się z pierwszoklasistami na dziedzińcu, aby łatwiejsze było zachowanie dystansu. Młodzież i kadra profesorska założyli też maseczki. Po krótkim wystąpieniu dyrektora uczniowie poznali swoich wychowawców oraz udali się na zwiedzanie szkoły.

– Przy wchodzeniu do szkoły, przy poruszaniu się po klatkach schodowych, przy przechodzeniu na zajęcia z wychowania fizycznego czy do Wielkopolskiego Samorządowego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego na niektóre lekcje obowiązuje zasada noszenia maseczek. Oczywiście w miarę możliwości należy zachowywać bezpieczne odległości, ale nie zawsze to będzie możliwe, stąd obowiązek noszenia maseczek – podkreślał Bogdan Nowak. – W wielu miejscach w szkole: przy każdym wejściu, ale też przy salach lekcyjnych, pracowniach komputerowych i specjalistycznych, znajdują się pojemniki z płynem dezynfekcyjnym. Proszę, by tego płynu często używać. Nauczyciele są o tym poinformowani i będą was dodatkowo mobilizować do przestrzegania tych zasad. Proszę też bezwzględnie pamiętać o częstym myciu rąk. Zróbmy wszystko, abyśmy mogli pracować w normalnym systemie szkolnym. Miejmy nadzieję, że uda nam się tak działać przez cały rok szkolny. Tego wam wszystkim życzę!

Ankieta

Czy szkoły były dobrze przygotowane na nauczanie w pandemii?

Covid-19 nie był oczywiście jedynym wątkiem poruszonym przez dyrektora ZSP.

– Jesteście pierwszoklasistami, więc chciałbym, żebyście byli zadowoleni z wyboru szkoły. Większości z was mogę spokojnie pogratulować, dostania się do wybranej klasy – rywalizacja w czasie rekrutacji była bardzo ostra. To już jest pierwszy sukces! Mam nadzieję, że wszyscy uzyskają promocję do klasy drugiej. Jesteście już absolwentami szkoły podstawowej, więc czeka was 5 lat pobytu w naszym technikum albo 3 lata pobytu w branżowej szkole I stopnia. Pamiętajcie o tym, że jesteście od dziś uczniami Zespołu Szkół Politechnicznych im. Bohaterów Monte Cassino. Patron zobowiązuje do tego, żeby dbać o swoje wykształcenie, dobrze reprezentować szkołę i zdobyć podstawy do funkcjonowania w dorosłym życiu na tyle dobre, by to dorosłe życie było wspaniałe!

Pierwszy dzień w szkole w tak nietypowych warunkach jest z pewnością bardziej stresujący niż zwykle, ale i tak łatwiejszy dla młodzieży niż dla dzieci. Rodzice nie mogli odprowadzić siedmiolatków aż pod drzwi klasy ani zwiedzić z nimi szkoły. Po krótkim spotkaniu na boisku rodzice zostali przed szkołą.

W Samorządowej Szkole Podstawowej nr 6 im. Jana Pawła II we Wrześni dzieci rozpoczęły naukę w czterech klasach. Pierwszoklasiści także zainaugurowali rok szkolny na boisku, gdzie poznali swoje wychowawczynie oraz wicedyrektorkę Renatę Król.

– Wszyscy mamy obawy w związku z panującą sytuacją, natomiast przez kilka tygodni opracowywaliśmy procedury bezpiecznego funkcjonowania w szkole – zapewniła rodziców. – Prosiłabym o zapoznanie się z nimi i mam ogromny apel o stosowanie się do tych procedur. Jako szkoła zrobimy wszystko, aby dzieci były w szkole bezpieczne i aby zachować maksymalne środki ostrożności.

Ankieta

Czy cieszy Cię powrót do szkoły?

Wśród wprowadzonych zasad znalazł się m.in. zapis, że dzieci wchodzą do szkoły samodzielnie, a rodzice żegnają się z nimi przed budynkiem. Jeden opiekunów może wejść do szkoły tylko w wyjątkowej sytuacji, np. w przypadku konieczności odebrania dziecka, które źle się poczuło. Jednak nawet w takich przypadkach rodzic musi skorzystać z określonego wejścia i nie może wejść do świetlicy. Dyrekcja zaapelowała też, by ze stołówki i świetlicy korzystały tylko te dzieci, które rzeczywiście muszą i by jeśli tylko jest taka możliwość, rodzice odbierali dzieci zaraz po zakończonych lekcjach i gotowali im w domu. Aby rozwiać lęki rodziców pierwszaków, pierwsze wywiadówki odbyły się jeszcze 1 września.

– Większość uczniów już chodziła do naszej szkoły – uczęszczała do oddziałów przedszkolnych, więc znają szkołę i budynek, ale są z nami pierwszaki, które pierwszy raz są w murach naszej szkoły. Witam serdecznie wszystkich!

Ten rok będzie pełen wyzwań dla wszystkich: uczniów, rodziców, nauczycieli i dyrektorów. Na szczęście we Wrześni rozpoczął się spokojnie.

Jak minęły pierwsze dni w szkołach w powiecie wrzesińskim? Będziemy wdzięczni za relacje uczniów, rodziców i pracowników szkół!

Thumb anna tess go%c5%82embiowska fot idzikowski 1

Anna Tess Gołębiowska

19:17 02-09-2020