Uważajmy na siebie i innych! Wielka akcja „Bezpieczne ferie” nie tylko dla dzieci

Kilkaset dzieci z Samorządowej Szkoły Podstawowej nr 1 we Wrześni dowiedziało się, jak bezpiecznie spędzić ferie zimowe. Małe przypomnienie z pewnością przyda się także dorosłym.

oświata 13:19 24-01-20200 0

Akcję edukacyjną pod hasłem „Bezpieczne ferie” w piątek 24 stycznia przeprowadzili policjanci oraz strażacy z obu komend powiatowych. Stawiło się przed nimi kilka najmłodszych klas, w sumie grubo ponad dwieście dzieci.

Adam Wojciński z KPP Września
Jakub Nawrocki z KP PSP Września

Mali uczniowie najpierw zobaczyli, pojazdy i sprzęt, który wykorzystywany jest w akcjach ratowniczych. I na samym oglądaniu się nie skończyło – niektórych rzeczy można było dotykać, oczywiście w granicach rozsądku.

Następnie dzieci wysłuchały pogadanek na szkolnej auli i obejrzały kilka edukacyjnych, instruktażowych filmików.

Maluchy otrzymały też nietypowe zadanie domowe.

– Proszę, żebyście dzisiaj po powrocie do domu włożyli ręce do miski z zimną wodą i potrzymali je tam dobrą chwilę. Potem spróbujcie zawiązać sobie sznurowadła u butów. Gwarantuję wam, że to będzie bardzo trudne, albo niemożliwe. Pomyślcie sobie wtedy, jak by to było, gdyby całe wasze ciało było tak wyziębione. A właśnie do tego może dojść, jeśli będziecie bawić się na tzw. dzikich lodowiskach. Nigdy nie wchodźcie na zamarznięte jeziora czy stawy! Od tego mamy lodowisko przy ul. Gnieźnieńskiej – instruował Adam Wojciński, rzecznik prasowy wrzesińskiej policji.

– Pamiętajcie też, że na to, aby było bezpiecznie, pracują wszyscy, nie tylko policjanci czy strażacy, ale także wasi rodzice, dziadkowie, wujkowie, wasi koledzy i koleżanki i wy sami! Mam nadzieję, że nie będziemy musieli w czasie ferii podejmować żadnej interwencji z waszym udziałem. Bardzo by tego nie chciał – dodawał oficer, który odpytywał jeszcze dzieci ze znajomości telefonów alarmowych:

112 – telefon ratunkowy

997 – policja

998 – straż pożarna

999 – pogotowie ratunkowe

986 – straż miejska

601 100 300 – numer ratunkowy w górach

Poniżej więcej zasad na bezpieczną zimę, także dla dorosłych.

Thumb tem podsumowanie dai

Damian Idzikowski

13:19 24-01-2020