Nie rezygnują ze starań o nową bibliotekę. Złożyli kolejny wniosek o dofinansowanie

20 minut trwała nadzwyczajna sesja rady miejskiej, która odbyła się w poniedziałek 12 sierpnia. Była ona konieczna ze względu na zmiany w jednej z uchwał.

samorząd 04:45 19-08-20190 48

Konkretnie była to uchwała ws. zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Miasta i Gminy Nekla na lata 2019-2025. I nie ma w tym nic dziwnego, bo ta uchwała jest często zmieniana. Okazuje się, że teraz pojawił się szczególny powód, aby wezwać radnych do NOK-u w połowie sierpnia.

A jest nim złożenie wniosku o dofinansowanie na "przebudowę i nadbudowę budynku byłej wozowni wraz ze zmianą sposobu użytkowania budynku na bibliotekę wraz z wyposażeniem" w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego.

Wizualizacja elewacji południowej i północnej po ewentualnym remoncie
Wizualizacja elewacji wschodniej i zachodniej po ewentualnym remoncie

Jednym z wymagań do wniosku, który złożono w środę 14 sierpnia było zapewnienie wkładu własnego w postaci 20 proc. całkowitej wartości inwestycji. W tym projekcie jest to dokładnie 1 mln zł. W zmienionej wieloletniej prognozie finansowej zapisano 600 tys. zł do wydania w 2020 r. i kolejne 400 tys. zł w następnym roku. Oznacza to, że według wstępnych szacunków całkowity remont wozowni może kosztować 5 mln zł.

- Nie nastawiamy się tutaj hurraoptymistyczne, ponieważ tych środków za dużo tam nie ma, natomiast jest szansa. I tak jak wcześniej zapowiadałem, wszędzie gdzie będą pojawiały się możliwości dofinansowania, będziemy starali się z tego skorzystać - mówił burmistrz Karol Balicki. Ostatecznie zmiany zaakceptowało 10 radnych. Od głosu wstrzymał się jedynie Paweł Tokłowicz.

W ramach projektu zaplanowano m.in. remont dachu z nadbudową, gruntowne odnowienie elewacji zewnętrznej, prace montażowe we wnętrzach obiektu, zagospodarowani terenu wokół wozowni, a także zakup wyposażenia dla funkcjonowania biblioteki.

Ankieta

Czy adaptacja wozowni na bibliotekę jest dobrym pomysłem?

Przypomnijmy, że w tym roku urzędnicy starali się o dofinansowanie w ramach programu "Infrastruktura bibliotek 2016-2020". Była to druga próba i za każdym razem nie było to udane działanie. Mimo złożenia odwołania, które jeszcze nie zostało rozpatrzone, będzie bardzo trudno pozyskać środki z tego źródła. W pierwszym naborze nekielska propozycja zajęła 71. miejsce wśród 153 propozycji. Dofinansowaniem objęte zostały jedynie 22 najlepsze wnioski.

Jeżeli dojdzie do adaptacji wozowni na bibliotekę w jej wnętrzu prawdopodobni znajdzie się: wypożyczalnia główna, czytelnia, pracownia komputerowa, oddział dla młodzieży, oddział dla dzieci, scena z widownią do 50 osób i sala konferencyjna.

Thumb jagie%c5%82a

Radosław Jagieła

04:45 19-08-2019