Urok starych maszyn rolniczych i nie tylko. Wszystko można zobaczyć w Samarzewie

Gdy w dzisiejszych czasach w rolnictwie używa się nowoczesnego sprzętu nie brakuje ludzi, którzy kolekcjonują oraz przywracają starym maszynom dawną świetność. Do takich ludzi należą Henryk Rzepecki z Ksawerowa oraz jego syn Bartłomiej z Samarzewa.

społeczeństwo 18:23 11-08-20180 1

Ojciec i syn to prawdziwi pasjonaci takich maszyn, którzy poszukują cennych egzemplarzy i przywracają im dawny blask oraz niemal fabryczny wygląd. A tak odrestaurowany sprzęty cieszy oko starszego pokolenia, a może stać się lekcją historii dla młodych.

- W kolekcji posiadam ponad 70 sztuk maszyn i narzędzi rolniczych, ale również dawne AGD. Pługi, brony, kosiarki, kopaczki, młocarnie, a wśród nich są prawdziwe perełki - mówi Bartłomiej Rzepecki.

Stare i niszczejące maszyny spotykają w bardzo złym stanie w różnych miejscach Polski. Najczęściej są to popularne, polskiej produkcji narzędzia rolnicze, ale trafiają się też poniemieckie perełki sprzed niemal 100 lat. W swej kolekcji skupiają się głównie na terenie Wielkopolski.

Po raz pierwszy część eksponatów zostanie pokazana podczas Dożynek Gminnych we Wrąbczynkowskich Holendrach.

Zwiedzanie wystawy w Samarzewie ( nr domu 23) jest możliwe po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym z Bartłomiejem Rzepeckim tel. 725 120 452. Wstęp jest bezpłatny.

Thumb grobelny 1

Sławomir Grobelny

18:23 11-08-2018