Uprzątnij Pyzdry z „pajęczyn” i przełącz się na światłowód

Dobiegają końca rozpoczęte w 2018 r. prace przy budowie sieci światłowodowej na terenie gminy Pyzdry.

aktualności 16:16 14-09-20204 0

Jako pierwsza została zakończona inwestycja realizowana w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa, która obejmowała głównie miejscowości zawarciańskie. Do tej pory wybudowano tam 1100 przyłączy. W związku z epidemią w marcu zostały wstrzymane prace w samych Pyzdrach, które nie obejmują projektu POPC i są finansowane ze środków firmy Inea. Prace wznowiono dopiero w lipcu.

- W gminie Pyzdry działania związane z budową sieci światłowodowej zostały już zakończone. Natomiast w samym mieście zakończenie projektu planowane jest do grudnia 2020 roku - mówi Karolina Pawlik z biura prasowego Inei. 

Wtedy z usług światłowodowych będą mogli korzystać mieszkańcy ponad 1000 gospodarstw, co będzie stanowiło znaczną część miasta. Technologia światłowodowa gwarantuje wysoką jakość usług, niezależnie od warunków atmosferycznych. Jest to obecnie najnowocześniejsza i najwydajniejszy sposób dostarczania szybkiego internetu, najwyższej jakości telewizji oraz nieograniczonego przesyłu danych.

Trwający ponad dwa lata projekt mimo wszystko nie objął wszystkich mieszkańców. Ma to zmienić podpisana w ubiegłym miesiącu pilotażowa umowa gminy Pyzdry z Ministerstwem Cyfryzacji. Umożliwi to budowę sieci w miejscach, które ze względu m.in. na koszty zostały pominięte, jednak i ta umowa nie gwarantuje, że w 100 proc.obejmie wszystkich zainteresowanych.

Napowietrzne linie telekomunikacyjne na ulicy Farnej

Pod hasłem „Uwolnij miasto z pajęczyn” władze miasta apelują do mieszkańców, którzy są podłączeni do napowietrznej sieci telekomunikacyjnej, aby podłączyli się do sieci światłowodowej.

- Zapewne już zgłaszają się do Państwa przedstawiciele handlowi różnych operatorów, oferując różne opcje i możliwości. Na co się zdecydujecie jest naturalnie Waszą prywatną sprawą. Jednakże krajobraz i wizerunek miasta to już sprawa publiczna. Dlatego kierujemy apel do Państwa o jak najbardziej powszechne przełączanie swoich dotychczasowych usług telekomunikacyjnych na technologię światłowodową. Tylko w ten sposób możemy sprawić, że mało estetyczne linie napowietrzne staną się bezużyteczne, a tym samym znikną z naszego otoczenia - czytamy na stronie urzędu.

Ankieta

Czy stare napowietrzne linie telekomunikacyjne szpecą miasto?

Ankieta

Czy warto podłączyć się do sieci światłowodowej?

Thumb grobelny 1

Sławomir Grobelny

16:16 14-09-2020