Ukryte skarby, widoczne chochliki

Widzowie oglądający dziś program „Ukryte skarby” mogli zastanawiać się, czy to Tomasz Kałużny zmienił nazwisko, czy może Artur Mokracki poddał się operacji plastycznej...

kultura 16:44 16-11-20195 13

„Ukryte skarby” to emitowany na antenie TVP program prezentujący dziedzictwo kulturowe i historyczne rozmaitych regionów Polski. 6 listopada ekipa TVP3 odwiedziła Wrześnię, a dziś (sobota) o godz. 10.00 wyemitowany został odcinek poświęcony naszym okolicom.

Kadr z programu „Ukryte skarby”

W Muzeum Regionalnym im. Dzieci Wrzesińskich w dawnej sali lekcyjnej Agata Wojtkowiak spotkała się z Sebastianem Mazurkiewiczem, który przybliżył telewizom historię strajku.

Później dziennikarka skierowała się w stronę Pomnika Marii Konopnickiej (czy wiedzieliście, że to największy jej pomnik w Polsce?), a następnie udała się do Grzybowa, by poznać jeszcze dawniejszą historię naszego regionu. Jej przewodnikiem był Jacek Wrzesiński, dyrektor Rezerwatu Archeologicznego Gród w Grzybowie.

Z Grzybowa autorzy „Ukrytych skarbów” wrócili do Wrześni, a dokładniej – do kościoła farnego. O legendzie związanej z farą oraz o ukrytych w niej skarbach opowiedział również Sebastian Mazurkiewicz.

Legendy wiążą się także z kościółkiem na Lipówce oraz leżącym nieopodal źródełkiem. W rozmowie z TVP3 ks. Czesław Kroll przyznał, że wciąż zdarzają się ludzie odwiedzający parafię i proszący o wodę z cudownego źródełka.

Kolejnym przystankiem ekipy telewizyjnej była makieta kolejki wąskotorowej. Opowiedział o niej burmistrz Wrześni Tomasz Kałużny... ale z napisów na ekranie wynikało, że Agata Wojtkowiak rozmawia z jego zastępcą, Arturem Mokrackim.

Tomasz Kałużny czy Artur Mokracki? Kadr z programu „Ukryte skarby”

Chochlik wkradł się także we fragment programu poświęcony Cukierni Szwarc – Andrzej Smodlibowski został Andrzejem Modlibowskim. Przy okazji przypominamy, że temu niezwykłemu miejscu poświęcona została produkcja „Słodka niepodległość”.

Oczywiście te dwa błędy nie dyskredytują programu. To wciąż interesująca telewizyjna wycieczka po interesujących miejscach we Wrześni (i najbliższej okolicy). Po prostu dla lokalnej społeczności w „Ukrytych skarbach” pojawił się nieoczekiwany walor – komediowy.

Andrzej Smodlibowski czy Andrzej Modlibowski? Kadr z programu „Ukryte skarby”

Odcinek „Ukrytych skarbów” poświęcony Wrześni możecie obejrzeć tutaj.

Thumb anna tess go%c5%82embiowska fot idzikowski 1

Anna Tess Gołębiowska

16:44 16-11-2019