Uczniowie szkoły przy ulicy Kaliskiej we Wrześni trafili za kraty

Licealiści z Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących z Wrześni zapoznali się z tajnikami służby strażnika więziennego w Zakładzie Karnym w Gębarzewie.

aktualności 21:57 22-03-20196 4

Młodzi ludzie, którzy uczą się w liceum o profilu policyjnym okazję zapoznania się z pracą funkcjonariusza Służby Więziennej mieli 19 marca.

– Przed wejściem na teren jednostki penitencjarnej, każdy z uczestników wyjazdu został sprawdzony pod kątem posiadania przy sobie przedmiotów zabronionych oraz niebezpiecznych, między innymi został wykorzystany do tego wykrywacz metalu. Przeprowadzona została standardowa procedura stosowana wobec osób odwiedzających zkład karny. Strażnicy, którzy pełnią służbę na stanowisku bramy pokazali również jak wykonuje się sprawdzenie na przykład paczek lub przesyłek dla skazanych za pomocą „urządzenia rentgenowskiego” – mówi Adam Wojciński, rzecznik prasowy wrzesińskiej policji.

Podczas wizyty uczniowie klasy policyjnej zostali zapoznani z tajnikami oraz charakterystyką pracy strażników więziennych.

– Ich ciężka i bardzo nietypowa praca odznacza się ciągłym zamknięciem i nieprzerwaną koncentracją, ponieważ zajmują się nadzorowaniem osób skazanych na karę pozbawienia wolności – dodaje rzecznik.

– Młodzież była pod ogromnym wrażeniem jak dobrze funkcjonuje cała struktura organizacyjna w zakładzie, który jest jednostką typu zamkniętego. Poznali również na czym polega służba oddziałowego, a także wychowawcy w zakładzie karnym oraz jaki jest szeroki zakres ich obowiązków. Dość sporą ciekawostką, a z drugiej strony dużym zaskoczeniem dla uczniów klasy policyjnej było zajęcie miejsca w pojeździe przeznaczonym do przewożenia osób skazanych potocznie zwanym „więźniarką”. Uczniowie zgodnie stwierdzili, że są bardzo zaskoczeni tym jak wygląda życie codzienne po drugiej stronie muru – kończy A. Wojciński. 

Thumb 64861016 2494978670553670 5517157221407916032 o

Łukasz Różański

21:57 22-03-2019