Troje mieszkańców Wielkopolski w plebiscycie „Serce dla Zwierząt” 2020

Ewa Zgrabczyńska dyrektor poznańskiego ZOO, Zbigniew Kowalewski prowadzący przytulisko dla psów w Krzykosach (gm. Kłodawa) i 10-letnia Magdalena Krupecka z Gałowa – to trójka z ośmiu nominowanych w tegorocznym plebiscycie „Serce dla Zwierząt”. Kto ostatecznie zostanie laureatem zaszczytnej nagrody i otrzyma statuetkę, zdecydują internauci w głosowaniu online. Głosować można do końca października.

Pomagamy 04:37 06-10-20205 0

Plebiscyt „Serce dla Zwierząt”

„Serce dla Zwierząt” to coroczny plebiscyt organizowany już od 2004 r. przez portal Psy.pl, którego celem jest wyróżnienie osób szczególnie zaangażowanych w prawa zwierząt i bezinteresowną pomoc naszym „braciom mniejszym”. Głosowanie odbywa się poprzez stronę internetową. Tu także można zapoznać się z sylwetkami wszystkich kandydatów. Termin zakończenia głosowania mija 31 października, a laureata poznamy w listopadzie.

Wspaniała ósemka

„Serce dla Zwierząt” ma już swoją długą tradycję, w tym roku przypada XVII edycja tego plebiscytu. Z tej okazji nie mogło zabraknąć znanych i zaangażowanych w pomoc zwierzętom. Jedną z osób nominowanych jest Ewa Zgrabczyńska, dyrektorka poznańskiego ZOO, którą cała Polska poznała bliżej jako wybawicielkę „nieumarłych” tygrysów. To ona była jedną z tych osób, które włączyły się w dramatyczną akcję ratunkową pod koniec ub.r. Dzięki jej determinacji i zbiórce publicznej udało się zebrać 2 mln zł m.in. na stworzenie w środku lasu, części poznańskiego zoo, tygrysiarni z basenem także dla dwóch staruszków z haniebnego transportu: Gogha i Kana.

Ewa Zgrabczyńska

W gronie nominowanych do nagrody „Serce dla Zwierząt” z województwa wielkopolskiego znalazł się także pan Zbigniew Kowalewski, który prowadzi przytulisko „Krzykosiaki – Psy w potrzebie”. W placówce troskliwą opiekę znajdują porzucone, skrzywdzone, niechciane przez człowieka psy. Często są to zwierzęta chore czy też agresywne. W przytulisku „Krzykosiaki” dostają szansę na wyleczenie i socjalizację.

Zbigniew Kowalewski

Warto zagłosować również na najmłodszą uczestniczkę tegorocznego plebiscytu, 10-letnią Magdalenę Krupecką z Gałowa (gm. Szamotuły), która udowadnia, że czułe serce dla zwierząt mają również dzieci. Dziewczynka widząc dorosłych obrzucających rannego bociana kamieniami, nie bacząc na swoje niebezpieczeństwo wzięła go na ręce i zaniosła do domu. Jak się okazało, taką postawą uratowała zwierzęciu życie, gdyż bocian miał złamane skrzydło, zranioną nogę i dziób. Wśród ocalonych przez Madzię zwierzaków są także jeż, królik czy gołąb.

Magdalena Krupecka

W gronie ośmiu kandydatów w tegorocznej edycji plebiscytu są także nominowani spoza województwa. Zasługują na to, by ich poznać i na nich zagłosować:

* Jeżurkowo – to prawdopodobnie najmniejszy w Polsce ośrodek ratujący małe zwierzęta, prowadzony przez Małgorzatę i Oktawiana Szwedów w podwarszawskiej wsi Skierdy. Schronienie znajdują tu głównie jeże, a także wiewiórki, młode zające czy nietoperze.

* Judytowo – to miejsce, w którym niepełnosprawny znaczy wyjątkowy. Około 80 km od Warszawy, w Woli Wodzyńskiej, z inicjatywy Fundacji dla Szczeniąt Judyta, powstał azyl dla szczeniąt i psów niepełnosprawnych. Daje schronienie psom sparaliżowanym, po amputacji łap czy skomplikowanych neurologicznych i ortopedycznych operacjach, a także czworonogom obciążonym wadami wrodzonymi.

* Karolina Pilarczyk – szerzej znana jako Królowa Polskiego Driftu (technika jazdy pojazdem w kontrolowanym poślizgu), ambasadorka Fundacji AST ratującej teriery typu bull. W jej domu mieszkają dwa adoptowane amstafy: Borys i Tequila. Zaangażowana w adopcje zwierząt, miłośniczka czworonogów.

* Przemysław Łuczak – lekarz weterynarii z Gdańska, ekspert od zwierząt egzotycznych i futerkowych, osobowość internetowa. Prowadzi fanpage na Facebooku Egzoovet, gdzie edukuje społeczność w zakresie prawidłowej opieki nad zwierzętami oraz w odważny sposób piętnuje nieodpowiedzialność ich opiekunów.

* Pudelek.pl – jeden z największych w Polsce portali o gwiazdach, angażujący się w walkę o prawa zwierząt, a szczególnie psów. Dzięki zasięgom, jakie ma portal, skutecznie pomaga czworonogom, organizuje zbiórki pieniędzy czy, przy udziale celebrytów, promuje pozytywne postawy wobec zwierzaków.

***

W plebiscycie „Serce dla Zwierząt” zabrakło niestety mieszkańców powiatu wrzesińskiego, ale to nie znaczy, że nie ma wśród nas osób mających serce dla zwierząt. Jak sądzicie, kto z naszych sąsiadów mógłby znaleźć się w gronie nominowanych w kolejnych edycjach? Czyją działalność warto byłoby nagłośnić? Czekamy na Wasze propozycje!

Thumb anna tess go%c5%82embiowska fot idzikowski 1

Anna Tess Gołębiowska

04:37 06-10-2020