To były wagary w obronie własnej przyszłości. Młodzieżowy Strajk Klimatyczny na naszych ulicach

Młodzież z Wrześni i Kaczanowa wyszła na ulice. Powód? Młodzieżowy Strajk Klimatyczny.

oświata 12:44 18-03-20194 8

„Najpierw natura, potem matura”, „Tu mówią młodzi: klimat nas obchodzi” – to hasła z transparentów Młodzieżowego Strajku Klimatycznego. Września i Kaczanowo dołożyły do nich kolejne, m.in. „Fajne dzieci nie palą śmieci”, „Wylewając wodę, pomyśl człowieku, czy wystarczy jej na następne pół wieku”, „Odłóż iPada, Ziemia upada” czy „Pozwól nam oddychać”. 

Marsz wyruszył sprzed budynku „szóstki”

W piątkowy poranek kilkudziesięciu uczniów Samorządowej Szkoły Podstawowej numer 6 we Wrześni oraz Samorządowej Szkoły Podstawowej w Kaczanowie opuściło szkolne mury i przeszło przez miasto z transparentami. Była to część ogólnoświatowego Młodzieżowego Strajku Klimatycznego, który według różnych danych objął 80, a nawet 100 krajów świata.

Strajk rozpoczęła piętnastoletnia wówczas Szwedka Greta Thunberg, dziś nominowana do Pokojowej Nagrody Nobla, w sierpniu 2018 roku. 20 sierpnia, czyli dniu, kiedy otrzymała promocję do dziewiątej klasy, zamiast do szkoły, wybrała się pod budynek szwedzkiego parlamentu z transparentem „Skolstrejk för klimatet” (czyli: „Szkolny strajk dla klimatu”). Powodem były fala upałów i pożarów lasów, które nawiedziły Szwecję oraz zbliżające się wybory. Swój jednoosobowy strajk kontynuowała w każdy piątek, z czasem dołączyli do niej inni uczniowie. Greta protestowała także pod siedzibą Parlamentu Europejskiego w Brukseli oraz w Londynie. Świat usłyszał o niej, kiedy przemówiła na COP24, czyli Konferencja Narodów Zjednoczonych w sprawie Zmian Klimatu, która odbyła się w grudniu 2018 roku w Katowicach.

– To już drugi tydzień trwania szczytu klimatycznego w Katowicach i do tej pory wciąż nie widać wystarczającego zaangażowania do walki na rzecz ochrony klimatu – oznajmiła aktywistka i wezwała młodzież do protestów. – Kimkolwiek i gdziekolwiek jesteś, potrzebujemy cię. W ten piątek, 14 grudnia, wzywam do międzynarodowego strajku klimatycznego. Proszę, strajkuj z nami. Wyjdź przed parlament czy inny rządowy budynek w swoim kraju i daj znać, że tak jak my żądasz działań w kierunku ochrony klimatu!

– Proszę ludzi z całego świata, żeby zrozumieli, że politycy nas zawiedli. Nie możemy dłużej grać według tych samych reguł. Reguły muszą zostać zmienione. Nasza planeta jest poświęcana, żeby bogaci ludzie w krajach takich, jak mój, mogli żyć w luksusie – apelowała młoda aktywistka. 

Młodzieżowy Strajk Klimatyczny to odpowiedź na apel Grety. Młodzi ludzie przypominają dorosłym, że to im przyjdzie żyć na zniszczonej planecie, pozbawionej zasobów naturalnych. I pokazują, że nie zgadzają się na to. Domagają się natychmiastowych zmian w podejściu do ekologii i do walki ze zmianą klimatu. 

Uczniowie apelują do dorosłych o dbanie o planetę, ponieważ to oni będą musieli na niej żyć kolejne kilkadziesiąt lat.

Młodymi ludźmi w czasie strajku opiekowały się Anna Nowicka i Dorota Czech-Czerniak z SSP nr 6 we Wrześni oraz Jolanta Gizelska i Monika Grześkowiak-Włodarczyk z SSP w Kaczanowie.

– Walka toczy się o to o to, żeby oni, czyli młodzież, mieli gdzie żyć i żeby mogli żyć w godnych warunkach. Żeby była woda, żeby było powietrze, żeby były złoża mineralne, z których będzie można korzystać – wyjaśniała Anna Nowicka. Zainspirowali nas inicjatorzy projektu Code for Green i stwierdziliśmy, że skoro jest taka okazja, a robimy projekt związany z ekologią, to nasza młodzież też może wziąć udział w strajku. Dzieciaki były bardzo zadowolone, z zapałem robiły plakaty, zaangażowały się. Próbujemy w ten sposób walczyć o dobro naszej planety. Stawiamy na to, że uczymy kolejne pokolenie podstawowych rzeczy: segregacji odpadów, dbania o wykorzystanie wody, o wykorzystanie energii elektrycznej, stosowanie papierowych toreb zamiast foliowych. Chcemy uczulić młodzież, żeby jako dorosłe osoby wiedzieli, że należy szanować to, co nas otacza, bo nie jest to wieczne, a przeżycie planety jest dla naszego przeżycia niezbędne. Wydaje mi się, że młodzież jest uświadomiona bardziej niż dorośli. Często zdarza się, że to małe dzieciaki, przychodząc do domu, zwracają uwagę rodzicom: mamo, segreguj te śmieci, weź papierową torbę albo szmacianą, nie foliówkę. Myślę, że młodzi są tą siłą, która zadba o swoją przyszłość. 

Nauczycielki dodały też, że młodzi pokazują, że dobro planety leży im na sercach, także na co dzień, na przykład zapełniając szkolne pojemniki segregowanymi odpadami. 

Finał marszu: prezentacja transparentów przed ratuszem. Zgodnie z apelem Grety Thunberg.

W marszu młodzież wyruszyła wspólnie spod budynku Samorządowej Szkoły Podstawowej nr 6 i przeszła ulicami Wrześni do centrum, by zaprezentować transparenty na rynku. Podkreślmy, że transparenty były wykonane ekologicznymi metodami, wyłącznie z drewna i z papieru, co w połączeniu z deszczową pogodą sprawiło, że niektóre uszkodziły się jeszcze zanim młodzi aktywiści dotarli do celu. Rozmoknięty transparent trzymany w rękach, bo odpadł od listewek, pokazywał jednak dobitniej dbałość o klimat niż perfekcyjny baner z plastiku. 

Papierowe transparenty rozmakały od deszczu, ale inne nie byłyby ekologiczne.

Thumb anna tess go%c5%82embiowska fot idzikowski 1

Anna Tess Gołębiowska

12:44 18-03-2019