Tłum wrześnian wyszedł na ulice miasta w obronie praw kobiet

Tłum wrześnian protestował w niedzielę 25 października przeciwko zaostrzeniu przepisów antyaborcyjnych. 

aktualności 20:13 25-10-202031 29

Protest zorganizowany przez wrzesińskie aktywistki: Erykę Roszyk, Natalię Jasińską i Annę Tess Gołębiowską rozpoczął się na rynku. Przez 15 minut uczestnicy stali w ciszy z zapalonymi zniczami. 

Po krótkim czuwaniu ruszyli pochodem przez miasto. Przez ul. Sienkiewicza, Warszawską, 3 Maja i Kościuszki dotarli pod pomnik Marii Konopnickiej, gdzie złożyli znicze. 

W założeniach akcja miała być „milcząca”, lecz emocje były tak wielkie, że pod koniec tłum zaczął skandować hasła  – od mocnych antyrządowych, po solidarnościowe. Słychać było „wolna Polska” i „piekło kobiet”. Była też spontaniczna przemowa w obronie praw kobiet. 

Nikt nie spodziewał się aż takiej frekwencji. W proteście wzięły udział setki osób. Najwięcej było młodych ludzi. Wielu przyszło wyrazić swój sprzeciw rodzinnie. 

– Mam córkę i nie wyobrażam sobie, żeby dorastała w kraju, gdzie nie ma możliwości wyboru w tak dramatycznych sytuacjach – mówiła Magda, jedna z protestujących wrześnianek.

– Chcemy mieć wybór – to były najczęściej powtarzane słowa.

Galeria zdjęcie autorstwa Tomasza Wiatra (Absynth Photography): TUTAJ.

Poniżej relacja wideo:

Falę protestów w całej Polsce wywołała decyzja Trybunału Konstytucyjnego, który 22 października uznał, że aborcja z powodu ciężkich i nieodwracalnych wad płodu jest niezgodna z konstytucją. Doszło w ten sposób do złamania tzw. kompromisu aborcyjnego obowiązującego od 1993 roku. 

Falę wściekłości Polek i Polaków wywołała nie tylko sama decyzja, ale także to, że zdecydowano się podjąć ją w trudnym czasie walki z pandemią. 

Wrzesiński protest pomimo emocjonalnego finału przebiegał spokojnie. Na czas pochodu ruchem kierowała policja i straż miejska. Wielu kierowców na znak solidarności z uczestnikami naciskało klaksony. 

Thumb go dziewicz2

Joanna Goździewicz

20:13 25-10-2020