Terytorialsi zakończyli akcję w DPS–ach. Powstaną kolejne punkty Test and go

Specjalnie przygotowani żołnierze 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej zakończyli właśnie dwutygodniowy cykl wymazów wśród pracowników i pensjonariuszy wielkopolskich DPS-ów.

aktualności 15:00 22-05-20203 0

Akcja została 21 maja oficjalnie podsumowana przez wojewodę wielkopolskiego Łukasza Mikołajczyka, płk. Rafała Miernika, dowódcę wielkopolskiej brygady oraz Jadwigę KuczmęNapierałę, dyrektor Wojewódzkiej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Poznaniu.

Żołnierze w czasie akcji wymazowej

W ciągu 14 dni, żołnierzom udało się 8232 próbek w 63 ośrodkach na terenie całej Wielkopolski. W tej chwili, kwarantanna jest kontynuowana w DPS-ach w Kaliszu i Poznaniu. Wojewoda wielkopolski podczas czwartkowego podsumowania akcji stwierdził, że sytuacja Domów Pomocy Społecznych jest już stabilna, jednak nieustannie pozostaje w kontakcie z organami, które odpowiedzialne są za ich administrowanie.

Pobieranie próbek

– Działania zespołów wymazowych zabezpieczał 125 batalion lekkiej piechoty w Lesznie, który wchodzi w skład 12 WBOT. Wykonanie ponad 8 tysięcy wymazów przez dwa tygodnie, to naprawdę ciężka praca. Muszę podkreślić, że współpracowaliśmy z zespołami wymazowymi z Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych. Razem zrealizowaliśmy to zadanie planowo. Chciałbym podkreślić, że jak zawsze była to doskonała współpraca ze wszystkimi samorządami oraz Państwową Inspekcją Sanitarną – tłumaczy płk Rafał Miernik, dowódca 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

W weekend kolejna akcja, którą będą prowadzić terytorialsi. W Kępnie powstanie kolejny punkt TEST&GO. Od poniedziałku z kolei metodą „drive thru” będą mogli przebadać się na obecność koronawirusa mieszkańcy Pleszewa. 

ppor. Anna Jasińska

12 Wielkopolska Brygada Obrony Terytorialnej

Thumb ww biernat

Filip Biernat

15:00 22-05-2020