Tegoroczna pielgrzymka na Jasną Górę inaczej, ale wciąż dla wszystkich

Piesza Pielgrzymka Archidiecezji Gnieźnieńskiej na Jasną Górę w tym roku odbędzie się w zupełnie innej formie. Tradycyjna wędrówka zostanie bardzo ograniczona na rzecz duchowej pielgrzymki w internecie.

społeczeństwo 15:48 16-06-20203 1

Z powodu epidemii tegoroczna pielgrzymka na Jasną Górę w każdym zakątku kraju będzie wyglądała inaczej. Pątnicy z naszej archidiecezji gnieźnieńskiej wyruszą nie w paru licznych grupach jak dotychczas, ale w jednej i to bardzo ograniczonej.

Pielgrzymi z rejonu wrzesińskiego dotychczas chodzili w tzw. Grupie Żółtej (a dawniej – w błękitnej) pod przewodnictwem ks. Michała Szalatego, wikariusza parafii farnej. Średnio było to kilkaset osób. Tak wyglądało ich wejście na Jasną Górę w normalnych czasach:

Teraz wrzesińska grupa będzie liczyła zaledwie kilka osób wybranych przez przewodnika. Na wszystkich pozostałych chętnych czeka pielgrzymka duchowa za pośrednictwem internetu. Na stronie pielgrzymki będzie można śledzić poszczególne etapy drogi, a także otrzymywać materiały formacyjne. Poza tym każdego dnia pielgrzymki w wybranych kościołach archidiecezji będą odbywać się msze z Apelami Jasnogórskimi. Więcej informacji można znaleźć na oficjalnej stronie Pieszej Pielgrzymki Archidiecezji Gnieźnieńskiej.

Grupa wyruszy z Gniezna 29 lipca. Tegoroczna intencja modlitewna dotyczy kapłanów i osób konsekrowanych, a także życiowego powołania dla młodych. Wejście na Jasną Górę odbędzie się 6 sierpnia. Przypomnijmy, że na miejscu powita ich nowy przeor tamtejszego sanktuarium, pochodzący z Wrześni ojciec Samuel Pacholski. Pisaliśmy o nim TUTAJ.

Dodajmy, że na pielgrzymkę (czy to pieszą, czy to duchową) mogą udać się także osoby, które na co dzień nie są blisko z Kościołem. – Pielgrzymka to czas dla ludzi, którzy są w drodze, czyli szukają celu życia. Myślę, że jest ona także dla osób, które niekoniecznie są głęboko religijne, ale poszukują odpowiedzi na ważne pytania – mówi ks. Michał Szalaty.

Fotografia główna: Facebook.com/zoltappag

Thumb tem podsumowanie dai

Damian Idzikowski

15:48 16-06-2020