Technologie cyfrowe rodzą powszechny bunt i sprzeciw

Zmusza się nas do tego, żebyśmy stali się cyborgami, dodatkami do komputerów czy smartfonów. Wszyscy musimy umieć obsługiwać komputery, żeby w ogóle funkcjonować w dzisiejszym świecie. 

Moim zdaniem 16:25 03-12-20205 11

A co z ludźmi, którzy tego nie chcą, nie lubią, nie potrafią, a nawet czują wstręt do plastiku i elektroniki? Co z seniorami, ale też z młodymi, którzy dostrzegają dehumanizujące i antyzdrowotne zagrożenie świata cyfrowego? Tych ostatnich jest coraz więcej. Cyfrowe kilkudniowe detoksy, rozmaite osobiste strategie ograniczania kontaktów z telefonami w ciągu dnia i nocy – to reakcja na swoistą okupację, jaką urządzają nam firmy technologiczne. Są stokroć gorsze niż firmy farmaceutyczne, które od lat wmawiają nam, że pożeranie dużych ilości chemikaliów da nam długie i zdrowe życie. 

Technologie cyfrowe z jednej strony są ogromnym postępem cywilizacyjnym ludzkości, ale z drugiej, ze względu na swoją pazerność w uzależnianiu nas od siebie, rodzą coraz powszechniejszy bunt i sprzeciw. Rozmowa i kontakt z żywym człowiekiem zawsze będzie lepsza niż z maszyną. 

Waldemar Śliwczyński

redaktor naczelny

Thumb ww biernat

Filip Biernat

16:25 03-12-2020