Tańce i śmiechy z poważną sprawą w tle. Dzieci i dorośli razem ratują pszczoły!

Kilkaset osób wzięło udział w poniedziałkowej akcji w centrum Wrześni pod hasłem „Ratujmy pszczoły!”.

oświata 11:58 29-10-20180 3

Wydarzenie zorganizowała społeczność przedszkola Miś Uszatek. Do opiekunek i dzieci dołączyli rodzice i dziadkowie, a także licealiści z ul. Witkowskiej oraz urzędnicy z ratusza i starostwa. Wszyscy wspólnie zatańczyli na rynku m.in. „taniec pszczoły” w rytm „bajkowego” przeboju Zbigniewa Wodeckiego. Akcja zakończyła się podobnym happeningiem w Galerii Karuzela.

Choć wydarzenie było radosne, to kryją się za nim poważne problemy. Od lat naukowcy ostrzegają, że populacja pszczół na świecie drastycznie się zmniejsza. Winne temu jest przede wszystkim zanieczyszczenie środowiska, zwłaszcza chemiczne opryski pól uprawnych. Jeśli ta tendencja się utrzyma, całej ludzkości grozi wielki głód, ponieważ produkcja jednej trzeciej światowej żywności i 90 proc. owoców zależy od zapylania przez owady, głównie przez pszczołowate.

– Chcemy uwrażliwić na te sprawy zarówno dorosłych i dzieci. Apelujemy do rolników o ograniczanie oprysków, a do wszystkich, aby dbali o dzikie roje i ule. Nie musimy ich niszczyć, gdy napotykamy je na działkach czy w ogrodach, możemy zawiadomić straż pożarną, która je przeniesie. Poza tym w ramach naszej akcji zasadzimy miododajne rośliny i krzewy – mówi Małgorzata Kowalska, dyrektor pedagogiczny Misia Uszatka.

Thumb tem podsumowanie dai

Damian Idzikowski

11:58 29-10-2018