Tajemnicza rozbudowa wrzesińskiej oczyszczalni. Czy efektem będą kolejne podwyżki?

Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji we Wrześni w wielkiej tajemnicy przygotowuje rozbudowę oczyszczalni ścieków.

samorząd 13:41 01-01-20202 11

Prace koncepcyjne nad przebudową trwają od pewnego czasu. Jeszcze za prezesury Roberta Zawodnego wodociągi zleciły koncepcję modernizacji oczyszczalni i budowy biogazowni. Jak ustaliliśmy, wstępny kosztorys to – bagatela – 40 mln zł (obiekt miał planowaną moc 0,2 MW).

O takich kwotach nikt nie chce mówić głośno, wszakże gmina Września zadłużyła się już na budowę obwodnicy miasta za 90 mln zł. Druga sprawa to to, że rozbudowa oczyszczalni prawdopodobnie będzie wiązała się z podwyżką za wodę i ścieki.

Sytuację komplikuje fakt, że PWiK pozbyło się ze swojego terenu firmy Power Delta Rent, która przykryła otwarte komory fermentacyjne (na zdjęciu powyżej) i chciała wybudować tam biogazownię.

Tymczasem okazuje się, że gmina Września przejęła nieodpłatnie od Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa trzy działki w Bierzglinie, które przeznaczone są pod realizację inwestycji w zakresie usuwania i oczyszczania ścieków komunalnych.

Czy to oznacza, że rozbudowa będzie miała miejsce w Bierzglinie? Więcej na ten temat będzie można przeczytać w najbliższym wydaniu „WW” z piątku 3 stycznia.

Filip Biernat

Thumb tem podsumowanie dai

Damian Idzikowski

13:41 01-01-2020