Tajemnice Gorazdowa. Kto użytkuje 7 ha i nie płaci podatku?

Radna Bogusława Wietrzyńska – Stramczewska (Kukiz ’15), członkini komisji rewizyjnej od pół roku próbuje ustalić czy właściciel 7 ha działki w Gorazdowie płaci podatek rolny. Tak jak inni mieszkańcy gminy. Urząd Gminy w Kołaczkowie - najdelikatniej rzecz ujmując – nie ułatwia tego.

aktualności 08:45 02-11-20190 12

28 października podczas sesji rady gminy Bogusława Wietrzyńska-Stramczewska złożyła interpelację w tej sprawie. Przypomniała, że w marcu br. komisja rewizyjna badała sprawę ściągalności podatków lokalnych. Wtedy też ta sprawa ujrzała światło dzienne. Radna zapytała m.in.: o to czy opłacony jest podatek od działki nr 35/14 w Gorazdowie.

Magdalena Mazurczak, pracownica zajmująca się podatkami w UG Kołaczkowo odpowiedziała, że nikt nie płaci podatku.

 - Wniosłam do protokołu, aby urząd wszczął postępowanie wyjaśniające celem stwierdzenia kto użytkuje te grunty nie opłacając podatku i czy zgodnie z ordynacją podatkową naliczył użytkownikowi podatek pięć lat wstecz od ujawnienia - pisała Stramczewska-Wietrzyńska.

Radna podkreśliła, że wójt Teresa Waszak (PSL) przez pół roku nie poinformowała o działaniu urzędu w tej sprawie. Na dodatek w sierpniu na wspólnym posiedzeniu komisji radna kolejny raz zapytała o tę sprawę i otrzymała odpowiedź, że…podatek jest opłacony.

Bogusława Wietrzyńska-Stramczewska wyraziła też dezaprobatę, że zadała w tej kwestii kilka pytań, a otrzymała jednozdaniową odpowiedź.

Sprawą zainteresowały się wrzesińskie media

W związku z tym radna w swojej interpelacji zawarła kolejne pytania.

Czy podmiotowi, który teraz płaci podatek, a został ujawniony w kontroli komisji rewizyjnej urząd naliczył, tak jak innym podatnikom podatek pięć lat wstecz?

Czy urząd zbadał stan prawny działki 35/14 w Gorazdowie?

Czy gmina Kołaczkowo jako ustawowy spadkobierca wystąpił do sądu rejonowego o nabycie spadku?

Urząd Gminy w Kołaczkowie ma dwa tygodnie na odpowiedź.

Thumb ww biernat

Filip Biernat

08:45 02-11-2019