Szymborska była kobietą! Program edukacyjny dla uczniów i uczennic szkół podstawowych

Dziś jest Międzynarodowy Dzień Kobiet i Dziewcząt w Nauce. Z tej okazji zachęcamy do zainteresowania się programem edukacyjnym dla uczniów i uczennic szkół podstawowych „Mogę być”.

aktualności 22:41 11-02-20207 9

Szymborska była kobietą!

W Wikipedii nie znajdziemy Mariana Curie-Skłodowskiego czy Olka Tokarczuka. Podobnie jak Wisława Szymborskiego, choć ten ostatni, zdaniem polskiego konsulatu w Chicago, był laureatem... Nagrody Nobla. Najmłodsze pokolenie może uniknąć podobnego błędu – dzięki programowi „Mogę być” uczniowie szkół podstawowych poznają m.in. postacie wybitnych kobiet. To już ostatni moment, by przystąpić do akcji, której patronuje National Geographic.

„Mogę być” to program edukacyjny skierowany do dzieci z klas 0-8. Zachęca uczniów do poszukiwania własnej drogi, rozwijania zainteresowań i realizowania pasji. Inspiracją i wzorcem do naśladowania – zarówno dla dziewczynek, jak i chłopców – są postacie kobiet, które zapisały się w historii Polski i świata.

– Świat, w którym żyjemy, dostarcza młodym ludziom niezliczonych możliwości rozwoju. Szanse, które otwierają się przed dzieckiem mogą być źródłem pozytywnych emocji, ale mogą także onieśmielać i rodzić poczucie zagubienia. Dlatego tak ważne jest promowanie odpowiednich wzorców – ludzi, którzy w sytuacji wyboru mogą być dla dzieci drogowskazem. Właśnie takie niezwykłe osobowości przybliżamy w naszym programie – powiedziała Danuta Leszko-Rowsell, Brand Manager marki Barbie®, organizatora akcji.

Udział w programie

Do programu mogą przystąpić wszystkie szkoły podstawowe. Organizatorzy zachęcają nauczycieli do przeprowadzenia lekcji, w trakcie których uczniowie dowiedzą się więcej o niezwykłych kobietach. Pedagodzy mają do dyspozycji profesjonalne materiały dydaktyczne, a wśród nich scenariusze zajęć i portrety znanych kobiet. W gronie 40 wybitnych osobistości są przedstawicielki świata nauki, kultury oraz sportu, a w tym gronie m.in. Wisława Szymborska i Maria Curie-Skłodowska.

Konkurs

Programowi „Mogę być” towarzyszy konkurs z nagrodami. Zadaniem klasy lub grupy uczniów jest wykonanie plakatu, prezentującego co najmniej cztery wybitne kobiety, w tym przynajmniej jedną przedstawicielkę lokalnej społeczności, oraz wypełnienie krótkiej ankiety na temat wzorców do naśladowania ważnych dla uczniów.

Prace konkursowe można zgłaszać do 31 marca za pośrednictwem strony konkursu. Zwycięzcy w każdej z kategorii mogą liczyć na atrakcyjne nagrody. Klasa otrzyma dofinansowanie wycieczki w wysokości 3000 zł, a nauczyciel weźmie udział w profesjonalnym szkoleniu, podnoszącym kwalifikacje zawodowe. Dodatkowo, w szkole odbędzie się niecodzienne spotkanie – gościem będzie wyjątkowa, inspirująca, znana i lubiana kobieta. Laureatów poznamy 15 kwietnia 2020 roku.

Szczegółowe informacje o programie „Mogę być” są dostępne tutaj.

Zdjęcie główne: 

Maria Skłodowska-Curie, fot. Henri Manuel (domena publiczna)

Wisława Szymborska, fot. Mariusz Kubik (CC BY 3.0)

Rosa Parks, autor nieznany, National Archives and Records Administration Records of the U.S. Information Agency Record Group 306 (domena publiczna)

Thumb anna tess go%c5%82embiowska fot idzikowski 1

Anna Tess Gołębiowska

22:41 11-02-2020