Szybka akcja na zalewie Lipówka. Przechodnie i strażacy uratowali łabędzia

Dzięki szybkiej interwencji przechodniów i strażaków udało się uratować łabędzia zaplątanego w żyłkę wędkarską. 

aktualności 20:10 01-12-20201 0

W ubiegłym tygodniu pisaliśmy o łabędziej rodzinie na zalewie Lipówka. Wspominaliśmy, że ptaki są bardzo ufne i prosiliśmy o zwrócenie uwagi na ich bezpieczeństwo. W sobotę 28 listopada właśnie dzięki wrażliwości przechodniów udało się uratować jednego z ptaków. 

Spacerowicze szamoczącego się łabędzia zauważyli przy tamie. Do jego nogi przyczepiony był plastikowy przedmiot. Ptak bezskutecznie usiłował się go pozbyć. Okazało się, że nie może także rozłożyć skrzydeł.

 - Zawiadomiono pracownika schroniska oraz straż pożarną. Po interwencji z  użyciem łodzi, strażakom udało się schwytać łabędzia. Okazało się, że przedmiotem była rakieta zanętowa, używana przez wędkarzy do nęcenia ryb. Posiada ona mechanizm, który otwiera ją dopiero przy uderzeniu w wodę. Dzięki temu umożliwia to nęcenie w konkretnym miejscu. Lewa noga i skrzydło łabędzia były oplątane żyłką, która była przyczepiona do  rakiety zanętowej. Żyłka spowodowała okaleczenie i poprzecinanie skrzydła. Wszelkie samodzielne próby oswobodzenia się przez łabędzia, powodowały głębsze wrzynanie się żyłki w skrzydło i jego dalsze przecinanie - relacjonuje pani Żaneta, Czytelniczka, która zgłosiła nam sprawę.

Rakieta zanętowa, w którą zaplątał się łabędź. Fot. Czytelniczka

Pracownik schroniska przewiózł łabędzia do lecznicy. Tam ptak otrzymał fachową pomoc. Po opatrzeniu odtransportowano go nad zalew i wypuszczono na wolność.

W związku z sytuacją pani Żaneta chciałaby na naszych łamach zaapelować do wędkarzy o większą uwagę przy rozkładaniu sprzętu oraz sprzątaniu zerwanych żyłek i zużytych puszek. Pasja nie wyklucza troski o przyrodę, a nieodpowiedzialne zachowanie może spowodować śmierć ptaków wodnych. Pamiętajmy o nich! Tym bardziej, że na akwenach wodnych to one są „u siebie”.

Nie wspomnimy już o kosztach akcji ratowniczej.

Nasza Czytelniczka zwraca też uwagę na sposób dokarmiania łabędzi. Pisaliśmy o tym już kilkakrotnie, ale wspomnimy jeszcze raz. Chleb nie jest dobry dla ptaków. Powoduje choroby układu pokarmowego i zmniejsza odporność na zamarznięcie.

Ptaki można dokarmiać tylko zimą. Jeżeli już zaczniemy to robić, musimy pamiętać o regularnym dostarczaniu pożywienia.

Pokarmem właściwym dla łabędzi są ziarna i warzywa gotowane bez soli. 

- Przykładowo: odpowiednie będą płatki owsiane nawet prosto z opakowania, gotowane bez soli i rozdrobnione ziemniaki czy buraki, a w wersji „de lux” można zetrzeć na tarce korzeń pietruszki lub marchwi. Początkowo, przyzwyczajone do chleba ptaki mogą nie chcieć spożywać właściwszego dla nich pokarmu, ale nie należy się tym zrażać. Pokarm powinien być podawany z dala od wody i w takiej ilości jaką są w stanie zjeść w obecności karmiciela. Zbyt duża ilość może ulec zepsuciu i zaszkodzić ptakom - wymienia pani Żaneta. 

Dziękujemy bardzo wrześnianom, strażakom i pracownikowi naszego schroniska za szybką i skuteczną interwencję. Brawo! Taka postawa niewątpliwie jest godna pochwały.

Thumb go dziewicz2

Joanna Goździewicz

20:10 01-12-2020