Szlachetna Paczka szuka wolontariuszy i liderów rejonów

Szlachetna Paczka rozpoczęła werbowanie wolontariuszy. W powiecie wrzesińskim brakuje też dwojga liderów – w Nekli i we Wrześni.

Pomagamy 20:39 13-08-20192 14

Zmienił się też koordynator regionalny, który będzie zwierzchnikiem wrzesińskiego lidera. Został nim 18-letni Piotr Langner, który zastąpił Monikę Janiak-Bartkowiak. Nowy koordynator jest uczniem technikum informatycznego.

– Swoją przygodę ze Szlachetną Paczką rozpocząłem w Pile. Zacząłem jako wolontariusz wspomagający, ponieważ jako osoba niepełnoletnia mogłem jedynie towarzyszyć w spotkaniach z rodzinami. Miałem mniej zadań niż „pełnoprawny” wolontariusz, jednak zobaczyłem, jak działa Paczka. Kolejny rok, kolejne wyzwanie, w końcu zostałem wolontariuszem! Lider przydzielił mi pierwszą rodzinę, za którą byłem odpowiedzialny podczas całej edycji, ale – jak się okazało – mamy kontakt aż do teraz! – wspomina społecznik. – Dzięki Paczce poznałem wielu wspaniałych ludzi, razem z nimi działam już trzeci rok i mogę ich nazwać swoją „Paczkową rodzinką”. Do moich obowiązków jako wolontariusza należały kontakty z darczyńcą i nadzorowanie całego procesu przygotowania paczki, tak aby przyniosła ona rodzinie mądrą pomoc, skierowaną bezpośrednio do nich. Dzięki współpracy z darczyńcami, organizacją wydarzeń czy prowadzeniu rejonowego fanpage'a nie mam problemu z przygotowaniem eventu, napisaniem chwytliwego posta czy załatwieniu reklamy w centrum handlowym. Działając w Paczce, łatwiej jest zdobyć takie doświadczenie, a firmy chętnie wspierają inicjatywy społeczne. W każdej edycji staram się dać z siebie jeszcze więcej, dlatego w tym roku pomimo matury i ogromu nauki postanowiłem pójść o krok dalej i zostałem koordynatorem regionalnym, aby zdobyć nowe doświadczenie.

Piotr Langner jest jednym z jedenastu koordynatorów regionalnych w województwie wielkopolskim (fot. archiwum prywatne)

Zmiana koordynatora regionalnego nie jest jedyną, jaką zaobserwujemy w naszym powiecie. Przede wszystkim poszukiwanych jest dwoje nowych liderów.

Piotrowi Langnerowi podlegać będzie nowy lider Wrześni (wcześniej tę funkcję pełnili Jagoda Pacocha oraz Krystian Kędziora). Potrzebny jest też lider w gminie Nekla – rejon ten został reaktywowany po paroletniej przerwie (wcześniej opiekowały się nim Paulina Jankowiak i Monika Szafraniak). W tym momencie lidera ma wyłącznie rejon gminy Pyzdry – jak w poprzednich latach działać tam będzie Monika Mnich.

Monika Mnich jest liderką w gminie Pyzdry (fot. Sławomir Grobelny)

– Liderem może zostać każdy, kto ma 18 lat – informuje Piotr Langner. – Nie jest konieczne doświadczenie w naszym projekcie, ponieważ każdą osobę przeszkolimy. Szkolenie trwa dwa dni, a po nim lider ma już wszelkie informacje potrzebne do tego, by kierować rejonem. A dlaczego warto zostać liderem? Oczywiście oprócz tego, że docieramy do ludzi z mądrą pomocą, co jest główną ideą naszego stowarzyszenia, lider może rozwinąć swoje umiejętności, przede wszystkim organizacyjne. Oraz, co także jest ważne, zdobywa znajomości i kontakty, które mogą pomóc w przyszłej pracy. Często paczki przygotowują firmy, a kontakty z nimi pozwalają nawiązać relacje biznesowe.

Tak się złożyło, że trzy rejony otwarte w powiecie wrzesińskim w tym roku podlegać będą pod trzech różnych koordynatorów regionalnych. Zwierzchniczką nekielskiego lidera będzie Olga Pierzyńska-Poprawa, a Monika Mnich podlega Janowi Tomczakowi.

Pieczę nad wszystkimi liderami z danego województwa sprawuje Rada Wojewódzka – w Wielkopolsce w jej skład wchodzi 11 koordynatorów regionalnych. W województwie utworzono łącznie 61 rejonów.

Oczywiście poszukiwani są też wolontariusze. Potrzebnych jest 15 we Wrześni oraz po 8 w Nekli i w Pyzdrach.

Wolontariusze Szlachetnej Paczki nie narzekają na brak pracy. Tu w czasie Weekendu Cudów 2018 (fot. Anna Tess Gołębiowska)

– Warto dodać, że to zalecana, minimalna liczba wolontariuszy. Jeżeli ktoś zechce się zaangażować w wolontariat, nie zostanie odrzucony ze względu na osiągnięte limity – zapewnia koordynator. – Najczęściej ludzie mówią, że ta działalność bardzo otwiera ich na innych. Nabierają pewności siebie, ponieważ trzeba pójść do potrzebującej rodziny, wysłuchać jej problemów, co często jest niełatwe, zwłaszcza dla młodych osób. Pozwala to nabrać trochę wrażliwości społecznej, pewności siebie. I tak jak w przypadku lidera – są też kontakty. To wolontariusze rozmawiają z darczyńcami, bo najlepiej wiedzą, czego potrzebują rodziny.

Na terenie powiatu wrzesińskiego utworzone zostały trzy rejony i póki co nie ma w planach otwarcia kolejnych. Każdy z rejonów ma przydzielony obszar, jednak ten nie jest sztywny. Oznacza to, że rodzinami z gmin Miłosław i Kołaczkowo mogą zaopiekować się już utworzone rejony.

Zarówno potencjalni wolontariusze, jak i liderzy, mogą zgłaszać się pod adresem SuperW.pl.

Thumb anna tess go%c5%82embiowska fot idzikowski 1

Anna Tess Gołębiowska

20:39 13-08-2019