Szlachetna Paczka na ostatniej prostej. Pomoc wciąż potrzebna

Weekend Cudów, czyli finał Szlachetnej Paczki, w tym roku przypada 7 i 8 grudnia. To wtedy wolontariusze czekają na darczyńców, by następnie dostarczyć paczki potrzebującym rodzinom.

Pomagamy 14:16 04-12-20191 0

We wrzesińskim rejonie praca wre. Z czterech rodzin dwie znalazły już darczyńcę. Trzecia figuruje już w bazie, a czwarta – czeka na weryfikację. Jeśli przejdzie ją pozytywnie, także trafi do bazy potrzebujących.

– Mamy nadzieję, że stanie się to szybko i będziemy mogli działać dalej – mówi Wiktoria Zagórska, liderka rejonu. – W gronie potrzebujących jest dwóch starszych panów, osamotnionych, schorowanych. Obaj są niepełnosprawni. Jak weszłam do ich mieszkań, to aż mnie zabolało. Naprawdę widać, że potrzebują wsparcia – dodaje działaczka.

Potrzebne jest tak naprawdę wszystko – od jedzenia i środków czystości, przez odzież, po sprzęty, takie jak lodówka czy kuchenka. Jeśli ktoś byłby gotów pomóc potrzebującym, prosimy o pilny kontakt z liderką, telefonicznie (574 153 737), lub na Facebooku.

Cały czas potrzebne jest też wsparcie osób gotowych poświęcić swój wolny czas na pomaganie innym. Obecnie razem z Wiktorią działa dwoje wolontariuszy. W czasie Weekendu Cudów jest natomiast mnóstwo pracy. 7 grudnia w godz. 10.00–18.00 i 8 grudnia w godz. 10.00–16.00 wolontariusze odbierają paczki od darczyńców w magazynie, a następnie rozwożą je rodzinom. Wrzesiński magazyn jak rok temu znajdzie się w Samorządowej Szkole Podstawowej w Nowym Folwarku. Potrzebne są zarówno osoby, które dyżurowałyby w magazynie, jak i te, które są gotowe jeździć z paczkami.

W tym roku nie jest łatwo. Wiktoria Zagórska została liderką wrzesińskiej Paczki dopiero w połowie listopada, podczas gdy prace w innych rejonach trwały już od września. Ale aktywistka się nie zraża, chce działać także w przyszłym roku – i już teraz mogą zgłaszać się osoby zainteresowane pomocą przy kolejnej edycji Szlachetnej Paczki. Cały czas poszukiwany jest też lider na rejon nekielski. W tym roku nie udało się go powołać.

Stabilnie wygląda natomiast sytuacja w Pyzdrach. Rejon objął swoją pomocą 17 rodzin – 15 z gminy Pyzdry oraz dwie spoza rejonu, w ramach Paczki Przygód, czyli projektu wspierającego osoby z miejsc, w których nie udało się utworzyć rejonu Szlachetnej Paczki. 16 z nich znalazło już darczyńców. W rejonie oprócz liderki – Moniki Mnich – działało sześć wolontariuszek. Pyzdrski magazyn będzie zlokalizowany w remizie.

– Ogromnego wsparcia udzielili nam: ksiądz Paweł z Pyzdr oraz Elżbieta Janicka, kierowniczka Warsztatu Terapii Zajęciowej w Rudzie Komorskiej. Podopieczni WTZ-etu przygotowali serduszka, które będziemy wręczać darczyńcom – informuje liderka. – Przed Weekendem Cudów praktycznie wszystko mamy dograne. Spokojnie czekamy – zapewnia Monika Mnich.

AKTUALIZACJA: Wszystkie rodziny z powiatu wrzesińskiego znalazły już darczyńców!

Thumb anna tess go%c5%82embiowska fot idzikowski 1

Anna Tess Gołębiowska

14:16 04-12-2019