Szkoła wyższej kultury muzycznej. Rozmowa z Lilianą Kuczą

Po pół roku działalności Powiatowej Szkoły Muzycznej rozmawiamy z dyrektorką placówki Lilianą Kuczą.

oświata 09:00 07-03-20201 2

Powiatowa Szkoła Muzyczna I stopnia rozpoczęła działalność 2 września 2019 r. W trybie wieczorowym kształci się w niej obecnie 61 uczniów. W przyszłym roku ma być przyjętych kolejnych 50. Dzieci kształci ośmioro nauczycieli, a docelowo ma być przyjętych czworo kolejnych. 

„WW”: Stan szkoły na dziś: dwie grupy wiekowe – nauka gry na fortepianie, skrzypcach, gitarze klasycznej, akordeonie, flecie poprzecznym, klarnecie, perkusji. Co można jeszcze dodać? 

LILIANA KUCZA: – W przyszłym roku szkolnym otwieramy dwie nowe klasy – saksofonu i trąbki. Współpracujemy pod tym kątem z Wrzesińską Orkiestrą Dętą i panem Jackiem Rybczyńskim. Chcemy sobie świadczyć obustronną pomoc. Dzieci, które korzystałyby z nauki w szkole, byłyby atrakcyjnym narybkiem do Dziecięcej Orkiestry Dętej, która właśnie powstała. Orkiestra z kolei promuje szkołę, np. przez informacje o drzwiach otwartych, o naborze do szkoły. Nie mamy wspólnych instruktorów, co akurat nie jest dobre. Nie możemy wspólnie wszystkim wymogom sprostać, ponieważ jesteśmy pod innym nadzorem pedagogicznym – inne wymagania są dla nauczycieli instrumentów w szkołach, a troszeczkę inne dla instruktorów w orkiestrach. 

Trwają zajęcia w Powiatowej Szkole Muzycznej I Stopnia

Czy szkoła jest w pełni wyposażona? 

– Wiele instrumentów jest wypożyczonych do czerwca. Stopniowo trzeba ten sprzęt zastąpić i cały czas na bieżąco kupować nowe instrumenty, bo nie mamy ich skąd wziąć. Pianino jeszcze możemy dostosować używane, po remontach, ale w tej chwili odchodzi się od takich praktyk. Nowe instrumenty są o wiele doskonalsze i takie by nas interesowały. Wszystkie szkoły odczuwają teraz kryzys z powodu niedofinansowania i w tym roku nie mamy dużych perspektyw na zakupy. Będziemy chcieli utworzyć przy szkole stowarzyszenie i pozyskiwać w inny sposób finanse na zakup instrumentów, pomoc uczniom, która ma być wykorzystywana w zakresie organizowania letniego obozu muzycznego czy zajęć feryjnych. 

Ankieta

Czy Twoim zdaniem Powiatowa Szkoła Muzyczna we Wrześni będzie dobrze kształcić dzieci i młodzież?

Pokazała mi pani przed chwilą pierwsze zakupione instrumenty. 

– Perkusja jest wypożyczona. Zakupiliśmy fortepian i ksylofon. Ceny instrumentów są w tej chwili wysokie. Fortepian udało mi się kupić we Wrocławiu – używany, marki Kawai – bardzo dobrej jakości. Pomogło mi wiele osób, które z nami współpracują, dlatego udało się ten instrument kupić za 25 tys. zł. To fortepian 30-letni, od pierwszego właściciela, i jest naprawdę w bardzo dobrym stanie, bardzo ładnie brzmi – myślę, że w salonie mógłby kosztować około 70 tys. zł, więc jest to dla nas atrakcyjny zakup. Ksylofon kosztował prawie 10 tys. zł. W tej chwili do sali perkusji musimy jeszcze dokupić kotły orkiestrowe – to będzie koszt 10-15 tys. zł. Potrzebujemy akordeon, pianino. W tej chwili mamy zabezpieczone skrzypce, częściowo gitary, instrumenty dęte, klarnety, saksofon i trąbkę do nowej klasy, flety poprzeczne. Jeżeli chodzi o dostęp do instrumentów przez uczniów – z tym nie ma takiego problemu, ponieważ są wypożyczalnie instrumentów, z których uczniowie korzystają na bieżąco. Będzie nam potrzebna druga sala do nauki teorii i trzeba będzie ją wygospodarować oraz wyposażyć. Chcielibyśmy zamontować multimedialny sprzęt dla potrzeb szkoły. 

Zakupiony fortepian

Pierwszy nabór już się odbył – czy pani jest zadowolona z poziomu narybku? 

– Są już uczniowie, którzy dobrze rokują. Ale jest za wcześnie aby dokonywać oceny – bo tak naprawdę, żeby wychować ucznia z perspektywą zaistnienia na scenach, czasami trzeba liczyć 10-12 lat. To nie tylko jest zdolność dziecka, ale też współpraca z rodzicami. Na początku dziecko musi podołać organizacyjnie sprostać nauce w dwóch szkołach równocześnie, trochę ograniczyć swoje przyjemności, gry komputerowe itd. Ważne jest także podejście pedagogiczne. Mamy wiele różnych szkoleń z zakresu edukacji muzycznej i psychologicznej, motywowania, zwalczania różnych problemów psychicznych, tremy. Mamy kontakt z psychologiem muzycznym. I to wszystko składa się na wychowanie młodego człowieka do zawodu. Nabór był bardzo szeroki w zeszłym roku, teraz będzie zawężony. Chcielibyśmy wprowadzić zerówkę muzyczną, ponieważ okazało się, że nie wszystkie dzieci 6-letnie są przygotowane do podjęcia nauki jednocześnie w dwóch szkołach, dlatego chcielibyśmy przygotować te dzieci w ramach rocznego kursu do ewentualnego kontynuowania nauki w PSM. Jesteśmy zadowoleni z tego naboru, ale też musimy sobie wychować krąg osób, które korzystają ze szkoły. Chcemy bardziej uświadamiać rodziców w tym, czym jest muzyka z wyższej półki kultury, czego można spodziewać się po szkole, nauczycielach, jakie korzyści z nauki w szkole będzie czerpało dziecko na dalszych etapach swojego młodzieńczego i dorosłego życia.

 
Perkusja
Ksylofon

Kiedy i gdzie uczniowie będą koncertowali? 

– W tym roku plany koncertowe są dosyć skromne z uwagi na to, że większość dzieci dopiero rozpoczęła naukę i daleko im do wirtuozerii – ale oferta będzie coraz bogatsza. Jesteśmy po czterech koncertach w przedszkolach, chodzimy tam z dziećmi i prezentujemy instrumenty, utwory. 13 marca z udziałem zaprzyjaźnionych szkół – muzycznej II stopnia z Poznania i szkoły muzycznej ze Słupcy – odbędzie się koncert z udziałem kontrabasisty, flecistów oraz pianistki (Maria Wróblewska rodem z Wrześni) w auli Liceum Ogólnokształcącego we Wrześni. 28 marca przy okazji dni otwartych odbędzie się także koncert naszych uczniów z pokazem rytmicznym. W kwietniu planujemy wernisaż wystawy, którą organizujemy z p. Jackiem Menesem, przy okazji odbędzie się koncert pedagogów. W maju będziemy mieli wewnętrzny koncert, który wyłoni mistrza gry instrumentalnej. Natomiast w czerwcu rok szkolny chcielibyśmy zakończyć koncertem w wykonaniu wyróżnionych uczniów. Jesteśmy otwarci na współpracę z organizacjami i instytucjami w zakresie sfery muzyki.

Ankieta

Kto powinien dodatkowo wspierać finansowo Powiatową Szkołę Muzyczną we Wrześni?

Thumb ww biernat

Filip Biernat

09:00 07-03-2020