Szkoła w Grabowie Królewskim nie zostanie zlikwidowana – zapewnia poseł Zbigniew Dolata

– Pomysł likwidacji szkoły w Grabowie Królewskim jest głupi i absurdalny – dodał poseł Zbigniew Dolata (PiS) na spotkaniu z mieszkańcami Grabowa Królewskiego i Krzywej Góry. W tym tygodniu będą warzyć się losy grabowskiej podstawówki.

oświata 22:08 06-01-20204 98

Kilka tygodni temu wójt Teresa Waszak (PSL) zaproponowała reorganizację oświaty. Na początku roku pomysł skrystalizował się w postaci likwidacji Szkoły Podstawowej w Grabowie Królewskim. Radzie gminy został zaproponowany projekt uchwały dotyczący zamiaru likwidacji szkoły. Radni mają zająć się tematem 9 stycznia na wspólnym posiedzeniu komisji, a dzień później 10 stycznia na sesji.

Propozycja oburzyła lokalną społeczność. 6 stycznia odbyło się spotkanie w Grabowie Królewskim w którym uczestniczyli rodzice, nauczyciele i mieszkańcy. Zaproszono również posła Zbigniewa Dolatę, a także miejscowego proboszcza ks. Macieja Pacanowskiego.

Mieszkańcy stanowczo zaprotestowali. Zebrano prawie 500 podpisów w obronie szkoły. Powołano Komitet Obrony Szkoły, który teraz będzie reprezentował mieszkańców w kontakcie z radą gminy.

Ankieta

Czy Twoim zdaniem rada gminy powinna zlikwidować Szkołę Podstawową w Grabowie Królewskim

Poseł Zbigniew Dolata (PiS). Przypomniał, że Prawo i Sprawiedliwość wprowadziło ustawowo prawo weta dla kuratorów oświaty w sprawie likwidacji szkół. – Mówiąc krótko bez pozytywnej opinii kuratora oświaty żadna szkoła w Polsce nie może być zlikwidowana – mówił parlamentarzysta.

– Szczerze mówiąc dziwię się władzom waszej gminy, że podejmuje taką próbę. Mogę państwu obiecać, że ta próba jest skazana na niepowodzenie, nawet jeśli ona przejdzie przez proces uchwałodawczy. W następnym tygodniu będę rozmawiał z panią kurator i na pewno pani kurator na taką likwidację zgody nie wyrazi. Proszę się nie bać, ta szkoła nie zostanie zlikwidowana – zapewniał poseł Zbigniew Dolata.

– Szkołę trzeba obronić, poza tymi cyferkami, które prezentuje gmina trzeba jeszcze widzieć człowieka. Dobrze, że w tym wszystkim zobaczyliśmy człowieka, dziecko, naszą wspólnotę grabowsko-krzywogórską, naszą wspólnotę parafialną, ponieważ to jest bardzo ważna sprawa, ponieważ nasza szkoła to ośrodek kultury,my naprawdę tą szkołą żyjemy – mówił z kolei ks. Maciej Pacanowski.

– Trzeba ustawić czerwoną linię obrony od A do Z – rzuciła jedna z mieszkanek

– Jeśli chce się w gminie Kołaczkowo oszczędzać przez likwidowanie szkół, to skąd pomysł na budowanie sali widowiskowo-sportowej i przedszkola w Sokolnikach za 10 mln zł. A kolejne 2,5 mln zł ma być przeznaczone na modernizację szkoły w Bieganowie. I jeśli nawet prawdą jest, że gmina dostanie 80% dofinansowania, to te budynki trzeba będzie utrzymać. Jesteśmy przekonani o tym, że wyprzedzane są pewne fakty, aby komuś dać, najpierw trzeba komuś zabrać. My nie pozwalamy na to że akurat to my, ponieważ jesteśmy słabsi z racji podziału mandatu w naszej gminie, żeby uderzano w słabszą część społeczeństwa – argumentował jeden z mieszkańców Krzywej Góry.

– Pani wójt zawsze na dożynkach mówiła takie zdanie, że ten chleb będzie dzieliła równo wokół gminy, ale nie dzieli wcale tego chleba. Tylko zostaje tam i tam, ale tutaj nic. Chleb trzeba dzielić równo – mówił mieszkaniec Grabowa Królewskiego.

Do szkoły uczęszcza 60 uczniów (w obwodzie szkolnym jest ich nominalnie 106).  

W roku szkolnym 2020/2021 w Szkole Podstawowej w Grabowie Królewskim ma być 59 dzieci. Zatrudnionych jest 17 nauczycieli, w tym 12 na pełny etat.

Thumb ww biernat

Filip Biernat

22:08 06-01-2020