Szansa na lepsze życie dla Karolka Łopatki leży w naszych rękach!

Przypominamy o zbiórce dla 2-letniego Karolka Łopatki z Wrześni, który od urodzenia zmaga się z poważnymi problemami zdrowotnymi. Stan chłopca poprawił się ostatnio dzięki turnusom rehabilitacyjnym. Niestety, są one bardzo kosztowne.

Pomagamy 15:10 11-10-20200 0

Karolek urodził się 14 września 2018 r. Krótko po porodzie pojawiły się u niego problemy z obniżonym napięciem mięśniowym i wiotkością tchawicy. Chłopiec nie mógł samodzielnie jeść, czego skutkiem było odwodnienie i brak przyrostu masy ciała. Konieczne okazało się karmienie przez sondę żołądkową. Rodzice wspominają, że widok maluszka podłączonego do aparatury medycznej był jednym z najgorszych przeżyć, jakich doświadczyli.

Wkrótce u Karolka stwierdzono także obustronny niedosłuch, zez i oczopląs oraz asymetrię i zmiany w mózgu. Pomimo licznych badań nie udało się zdiagnozować chłopca. Nie wiadomo, co spowodowało opóźnienie psychoruchowe.

Mimo braku diagnozy wysiłki lekarzy, terapeutów i rehabilitantów przyniosły efekty. Karolek w wieku 18 miesięcy zaczął samodzielnie siedzieć, a kilka miesięcy później poruszać się na czworakach. Największy postęp w rozwoju chłopca widać po specjalistycznych turnusach rehabilitacyjnych. Problemem dla rodziny jest jednak ich koszt. Za jeden turnus trwający średnio dwa tygodnie rodzice muszą zapłacić około 5 tys. zł.

– Widok Karolka podejmującego próby chodu na krótkie dystanse podtrzymuje naszą nadzieję na powrót do zdrowia. Karolek ma jednak w dalszym ciągu problemy z mówieniem. Gaworzenie sprawia mu ogromny trud. Po turnusach coraz częściej udaje mu się wymówić słyszalne dźwięki „a” oraz „i”. Udaje mu się już naśladować gesty i proste czynności. Potrafi także dłużej skupiać uwagę na różnych przedmiotach. Każdy postęp wywołuje w naszych sercach niezmierną radość. Chcielibyśmy, aby nasz syn rozwijał się jak najlepiej i miał wspaniałe, beztroskie dzieciństwo – mówi Tomasz Łopatka, tata 2-letniego Karolka.

Rodzice, żeby zebrać środki na dalszą rehabilitację synka, założyli internetową zbiórkę na stronie Siepomaga.pl. Każdy mały gest dla Karolka jest szansą na lepsze życie!

– Jesteśmy bardzo wdzięczni za każdą pomoc. Kolejny turnus rehabilitacyjny już za miesiąc, a następny planujemy w styczniu, więc każda wpłacona złotówka jest dla nas cenna – zaznacza tata Karolka.

JOG

Thumb tem podsumowanie dai

Damian Idzikowski

15:10 11-10-2020