Świńska zaraza u bram powiatu – śledztwo inspekcji weterynaryjnej

Powiatowy Inspektorat Weterynarii we Wrześni w czasie epidemii COVID-19 działa – jak inne urzędy – z pewnymi ograniczeniami. Inspekcja jednak działa o czym świadczą wydarzenia ostatnich dni. 

rolnictwo 14:14 12-04-20202 8

– Mamy dwumetrową strefę ograniczającą dla petentów, taśma biało–czerwona i skrzynka podawcza. W terenie lekarze prywatnej praktyki wykonują czynności, zgłoszenia związane ze zwykłymi chorobami. W sytuacji gdyby wystąpiłoby coś groźnego, to mamy jechać i reagować. W przypadku zwykłych kontroli bieżących Główny Lekarz Weterynarii przysłał pismo, aby odstąpić od takich działań i zająć się bardziej pracą biurową. Podzieliłem załogę na dwie grupy, jedna grupa pracuje zdalnie co drugi dzień i tak na zmianę – mówi Romuald Juściński, Powiatowy Lekarz Weterynarii.

Afrykański pomór świń coraz bliżej Wrześni – kolejne ognisko w gminie Dopiewo

W Wielkopolsce znowu pojawił się ASF – afrykański pomór świń. Wykryto go w Więckowicach (pow. poznański, gm. Dopiewo) była to hodowla warchlaków. Okazało się, że parę świnek z Więckowic trafiło do jednego z gospodarstw w Gałęzewicach (gm. Kołaczkowo). Po śledztwie inspektorów okazało się, że wspomniane warchlaczki zostały wysłane z Więckowic gdy nie było tam jeszcze ASF-u, dzisiaj to już sztuki odchowane gotowe do ubicia.

– Przeprowadziliśmy kontrolę w 1000 gospodarstw na terenie powiatu pod kątem ASF-u. Zakończyliśmy to 26 lutego. Rolnicy otrzymali decyzje, część z nich usunęło uchybienia dosyć szybko, a część ma jeszcze termin na ich wykonanie – mówi Juściński. 

Thumb ww biernat

Filip Biernat

14:14 12-04-2020