Święto zwykłych ludzi. Pochwała prostoty na Powiatowym Dniu Działkowca

Wystarczy grochówka, pyry z gzikiem, przeciągnie liny, rzut beretem. Nie trzeba żadnych wyszukanych rozrywek i potraw, żeby spędzić idealne letnie popołudnie.

społeczeństwo 21:15 27-07-20193 5

Doskonale wiedzą o tym działkowcy, czyli zwykli wrześnianie, którzy życie w betonowych blokowiskach rekompensują sobie na swoich wypieszczonych skrawkach zieleni. W całym powiecie znajduje się 13 Rodzinnych Ogrodów Działkowych, z czego 9 w samej Wrześni. Skupiają one tysiące mieszkańców. Przedstawiciele wszystkich z nich spotkali się w sobotę 27 lipca na Powiatowym Dniu Działkowca nad zalewem Lipówka.

To młoda inicjatywa, zorganizowana pod egidą starostwa dopiero po raz trzeci, ale wydaje się jakby była w kalendarzu od dawna. Tegoroczną edycję wyróżnił poczwórny jubileusz: 70-lecia ROD "Pod Lipami", 65-lecia ROD "Ogród Miejski", 25-lecia ROD im. Tadeusza Kościuszki i 25-lecia ROD im. gen. Sikorskiego.

Z tej okazji nie mogło zabraknąć przemówień, gratulacji, pucharów i odznaczeń, choć nawet to odbywało się swobodnie, bez zbędnej pompy. Oficjalną uroczystość poprzedziła msza święta i przemarsz z plonami z działek. Po uroczystości przyszedł czas na działkowy festyn, czyli świętowanie lata, przyrody i samego życia. Więcej szczegółów w galerii zdjęć, a więcej o ludziach ogrodów w najbliższym wydaniu "WW".

Thumb tem podsumowanie dai

Damian Idzikowski

21:15 27-07-2019