Święto języka polskiego z okazji 15-lecia wrzesińskiego dyktanda

Miesiące przygotowań przyniosły oczekiwany efekt. Jubileuszowe dyktando było wyjątkowym wydarzeniem.

kultura 21:43 10-11-20170 3

Już od piętnastu lat wrześnianie udowodniają, że "Polacy nie gęsi i swój język mają". Jubileuszowa edycja dyktanda, organizowanego przez stowarzyszenie Akt oraz SSP nr 6, odbyła się 10 listopada w ośrodku kultury.

Frekwencja była najlepsza od lat, stawiło się ponad sto osób. W tekście, który jak zwykle przygotował Sebastian Surendra, czekało wiele zaskoczeń i językowych pułapek. "Hażlach, Gołuska-Jerzyna, kairska mahala, postmannheimowska socjologia wiedzy, puślisk, ród Borzobochatych" - to tylko niektóre z nich.

Gdy jurorzy sprawdzali prace, odbyło się spotkanie z Jerzym Bralczykiem i Andrzejem Markowskim. Profesorowie kolejny raz dowiedli, że rozmowa o polszczyźnie może być doskonałą zabawą.

Wybitni językoznawcy pomagali przy ogłoszeniu wyników i wręczaniu nagród. Najmniej błędów (zaledwie sześć) popełnił zeszłoroczny zwycięzca, Aleksander Meresiński z Kielc. Najlepszy wśród wrześnian był Marek Urbaniak, sekretarz redakcji "Wiadmości Wrzesińskich". 

Właśnie tam, w najbliższym wydaniu, będzie można znaleźć wyczerpującą relację z jubileuszowego dyktanda i rozmowę ze zwycięzcą. 

Thumb tem podsumowanie dai

Damian Idzikowski

21:43 10-11-2017