Święta pamięci. Zapalmy światło dla nieobecnych!

Zbliża się najbardziej nostalgiczny czas w roku, w którym wspominać będziemy bliskich zmarłych.

temat tygodnia 20:53 25-10-201954 15

1 i 2 listopada na cmentarzach w całej Polsce zapłoną tysiące zniczy i lampek. Ich światło jest znakiem naszej pamięci o osobach, które odeszły do wieczności. 

1 listopada przypada dzień Wszystkich Świętych. W kościele katolickim to święto stanowi wyraz wiary w powołanie każdego człowieka do świętości. Wspomina się wówczas wszystkich zmarłych, którzy dostąpili już zbawienia i przebywają w niebie.

Wszystkich Świętych to dzień wolny od pracy. Wiele osób udaje się wtedy na msze odprawiane na cmentarzach. 

We Wrześni nabożeństwa odbędą się o 12.00 na cmentarzu parafialnym i o 14.00 na cmentarzu komunalnym.

Ankieta

Czy w dniu Wszystkich Świętych będziesz uczestniczył w mszy św. na cmentarzu?

Tradycyjnie już gmina oferuje mieszkańcom miasta bezpłatny dojazd na cmentarz. 

Przypominamy, że 1 listopada w okolicach naszych nekropolii spotkamy wolontariuszy z puszkami. Zbiórki na ratowanie zabytkowych grobów organizują stowarzyszenie Projekt Września oraz kibice Lecha Poznań. 

Ankieta

Którą kwestę wesprę we Wszystkich Świętych?

Projekt Września będzie zbierał pieniądze na odnowienie nagrobków zasłużonych wrześnian na cmentarzu parafialnym. Środki ze zbiórki kibiców zostaną przeznaczone na renowację miejsc spoczynku Powstańców Wielkopolskich.

Ubiegłoroczna kwesta Fot. Anna Tess Gołębiowska

2 listopada to Dzień Zaduszny, w którym wierni modlą się za dusze przebywające w czyśćcu. Nie jest to ustawowo dzień wolny od pracy. W tym roku przypada on jednak w sobotę, więc możemy spodziewać się, że tłumy ludzi także tego dnia wybiorą się na groby bliskich.

Odwiedzając cmentarze na początku listopada pamiętajmy o starym zwyczaju — zabierzmy ze sobą dodatkowy znicz i zapalmy go na zapomnianym grobie dla pamięci i spokoju ludzi, którzy zmarli samotnie lub nie mają już rodziny. Pamiętajmy też o żołnierzach, powstańcach i bezimiennych ofiarach wojen pochowanych w zbiorowych mogiłach.

W tym roku symboliczną lampkę na cmentarzu komunalnym będą mogli też zapalić rodzice, których dzieci odeszły zanim się narodziły. W sektorze grobów dziecięcych stanie Pomnik Dziecka Utraconego.

Z okazji listopadowych świąt na łamach „WW” będziemy wspominać zasłużonych mieszkańców powiatu wrzesińskiego zmarłych w ciągu ostatniego roku. W minionych miesiącach odeszło do nas wiele szanowanych i lubianych osób. Wśród nich byli m.in. ks. Kazimierz Głów, wieloletni proboszcz wrzesińskiej fary i znany w całej Polsce sportowiec Łukasz Lonka. 

Dzień Wszystkich Świętych dla wielu osób wiąże się z bolesnymi wspomnieniami. Może stać się jednak okazją do kultywowania rodzinnej pamięci i opowiedzenia dzieciom rodzinnych historii o dziadkach, wujkach i ciociach. 

Ankieta

Jak najlepiej upamiętnić bliskich zmarłych w dniu Wszystkich Świętych?

Lampka zostawiana dla zmarłych jest znakiem, że istnieją oni w naszych sercach. Spełnia też inną rolę: pozwala oswoić strach, który odczuwamy przed przekroczeniem granicy życia.

Thumb go dziewicz2

Joanna Goździewicz

20:53 25-10-2019