Święconka 2018 – tysiące wiernych w kościołach

Dziś, w Wielką Sobotę, mieszkańcy Wrześni tłumnie nawiedzili kościoły, aby poświęcić pokarmy, które będą spożywać podczas uroczystego śniadania w niedzielę wielkanocną. 

społeczeństwo 19:02 31-03-20180 14

W skład tradycyjnej święconki wchodzą zazwyczaj: jaja, różne rodzaje mięsa, kiełbas, baranek z ciasta lub masła, chleb oraz sól. W koszykach można było jednak znaleźć także bardziej nowoczesne elementy: czekoladowe zające i jajka.

Ankieta

Którą z wielkanocnych potraw lubię najbardziej?

Odwiedziliśmy wrzesińską farę oraz kościół pw. św. Królowej Jadwigi. Wrześnianie przychodzili całymi rodzinami, z dziećmi, a czasem reprezentantami byli tylko panowie, bo panie w tym czasie przygotowywały świąteczne specjały. Otrzymaliśmy również zdjęcie z Indii, gdzie także żyją katolicy. Episkopat Polski wydał dziś oświadczenie, w którym przypomniał, iż w Wielką Sobotę, według prawa kanonicznego, nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych (post), jednak – jak zaznaczyli hierarchowie – według tradycji polskiej, nie jemy mięsa do czasu aż nie poświęcimy święconki. Kościół, jak czytamy w oświadczeniu, nie ma nic przeciwko temu, ponieważ post ma znaczenie zdrowotne. Episkopat przypomina również o tym, że Święta Wielkanocne dla katolików mają przede wszystkim wymiar duchowy i religijny, a nie kulinarny.

Ankieta

Czy byłaś/byłeś u spowiedzi wielkanocnej?

Nasza redakcja życzy Państwu dobrych, pogodnych Świąt!

Zdjęcia: Tomek Wiatr

Thumb img035

Waldemar Śliwczyński

19:02 31-03-2018