Świeciły przykładem i smażyły kiełbaski. Dzieci z Kaczanowa wiedzą, jak poruszać się po drodze

Usłyszeć coś w czasie lekcji to jedno, ale przeżyć i zobaczyć na własne oczy – to o wiele, wiele więcej. A uczniowie z Kaczanowa przekonali się, kiedy naprawdę będą widoczni na drodze. 

aktualności 01:15 11-11-20193 2

„Świeć przykładem” to wspólna akcja edukacyjna Volkswagen Poznań oraz Komendy Powiatowej Policji we Wrześni. Dzięki niech uczniowie Samorządowej Szkoły Podstawowej w Kaczanowie na własne oczy przekonali się, jak wiele zmienia odblaskowa kamizelka, gdy zapada zmrok, a z naprzeciwka nadjeżdża samochód. Finałem akcji był piknik, który mimo listopadowej pory odbył się na boisku szkolnym w piątkowy wieczór. 

Dzieci przekonały się, że dzięki kamizelkom odblaskowym są naprawdę widoczne w nocy

Ankieta

Czy nosisz odblaskowe elementy, aby być bezpiecznym na drodze?

– Uważamy, że Volkswagen Poznań jako największy producent samochodów w Polsce kwestię bezpieczeństwa w ruchu drogowym powinien mieć i ma za sprawę priorytetową, dlatego już od pięciu lat prowadzimy program „Świeć przykładem”, w ramach którego wspólnie z policją poznańską, swarzędzką i wrzesińską wyposażamy dzieci z przedszkoli i szkół w kamizelki odblaskowe. Robimy to, by wyedukować je i zabezpieczyć, sprawić, by były najmłodszymi i najbezpieczniejszymi uczestnikami ruchu drogowego. Tylko w tym roku przekazaliśmy już ponad 5 tysięcy kamizele odblaskowych – opowiadała Daria Lipiecka z działu komunikacji i compliance w Volkswagen Poznań. 

W 2015 i 2016 roku, kiedy Volkswagen rozpoczął budowę fabryki w Białężycach, współpracował już z Komendą Powiatową Policji we Wrześni, prowadząc akcje „Zebra” oraz „Świeć przykładem” w okolicznych sołectwach, podkreślając, jak ważne jest korzystanie z odblasków zwłaszcza w terenie niezabudowanym. Teraz akcja powróciła do gminy Września. Po Kaczanowie zawita do Chwalibogowa, a co będzie dalej – czas pokaże. 

Daria Lipiecka (Volkswagen Poznań) wręcza kamizelki odblaskowe uczniom. W tle sierż. szt. Adam Wojciński (Komenda Powiatowa Policji we Wrześni) oraz dyrektor SSP w Kaczanowie Zbigniew Przytarski

Adam Wojciński ma świetny kontakt z dziećmi. Bezpieczeństwa na drodze uczy też swoje dwie córki

– Byliśmy z dzieciakami od samego rana. Zaczęliśmy od lekcji, które miały na celu utrwalenie wiedzy. Byli z nami straż nicy miejscy oraz Adam Wojciński z wrzesińskiej policji. Mówiliśmy o tym, co zrobić, żeby być bezpiecznym, a dzieci przygotowały dla nas wiele atrakcji. Naprawdę atrakcji było co nie miara. Śpiewały piosenki, wymyślały hasła i okrzyki, był quiz wiedzy o bezpieczeństwie w ruchu drogowym. Był też konkurs plastyczny, w czasie którego dzieciaki przygotowały plakaty o bezpieczeństwie. Przyznaliśmy i nagrody, i wyróżnienia, nagrodziliśmy wszystkich, bo inaczej się nie dało. Dzień pełen wrażeń! – relacjonowała Daria Lipiecka. – Dzieci znają przepisy genialnie. Znają je, podejrzewam, lepiej niż niejeden dorosły. Doskonale wiedzą, jak się zachować, na którym świetle przechodzić, znają znaki drogowe i mamy taką cichą nadzieję, że dzięki temu, że one tak dobrze wiedzą, co i jak, podzielą się tą wiedzą ze swoimi rodzicami, z młodszym rodzeństwem. Że to zaowocuje w przyszłości.

 
Dzieci aktywnie uczestniczyły w zajęciach, fot. Komenda Powiatowa Policji we Wrześni
Adam Wojciński i Zbigniew Przytarski wręczają kamizelki odblaskowe uczniom z Kaczanowa, fot. Komenda Powiatowa Policji we Wrześni

– Inicjatorem akcji był pan Adam Wojciński, który jest rzecznikiem prasowym policji, a prywatnie tatą Marceliny, naszej uczennicy. Zaproponował, czy nie włączylibyśmy się w takie przedsięwzięcie, na co przystaliśmy bardzo chętnie – wyjaśnił dyrektor szkoły w Kaczanowie Zbigniew Przytarski. – Nawiązaliśmy kontakt z panią Darią Lipiecką z Volkswagena, ustaliliśmy, jak to ma wyglądać. Do południa odbyło się spotkanie połączone z wystawą prac na temat bezpieczeństwa, trwało to dosyć długo, nawet się nie spodziewałem, że to aż tyle czasu zajmie, ale wszyscy byli zadowoleni. Dzieciaki bardzo przeżywały, przygotowały piosenki i hasła na temat bezpieczeństwa, a nie czarujmy się, bezpieczeństwo to jest podstawa. Zagrożeń jest wiele, ale bezpieczeństwo na drodze jest naprawdę istotne, zwłaszcza, że nie wszystkie drogi mają chodniki. Dzieci muszą zwracać na to uwagę. Jestem bardzo zadowolony, całość przerosła moje wyobrażenia. Wszystko zostało bardzo dobrze przygotowane przez panią Darię i pana Adama, nauczyciele też się spisali. Myślę, że takie akcje są bardzo pożyteczne. 

– Wyszliśmy z założenia, że warto rozmawiać, warto uświadamiać dzieci, jeśli chodzi o bezpieczeństwo, a jesienią i zimą, kiedy zmierzch zapada bardzo wcześnie, a dzień jest tak krótki, że wręcz nieodczuwalny, dzieci przecież chodzą na spacery i rodzicami, i same. Uznaliśmy, że warto przypomnieć dzieciom, ale też rodzicom, coś na temat odblasków – opowiadał Adam Wojciński
Adam Wojciński, Daria Lipiecka i Zbigniew Przytarski
Dzieci przygotowały dla organizatorów i swoich rodziców część artystyczną
Dzięki zajęciom maluchy przekonały się, że w ciemności mogą być naprawdę dobrze widoczne

– Najpierw spotkaliśmy się z uczniami klas I-III w świetlicy. To była czysta teoria: jak należy zachowywać się na drodze, jakie zasady bezpieczeństwa trzeba zachować. Wspomnieliśmy również o odblaskach, ponieważ naszym hasłem jest „Świeć przykładem” – relacjonował Adam Wojciński. – Życzymy sobie, żeby dzieciaki przyjęły to hasło do serduszek i by ideę korzystania z odblasków zawsze miały ze sobą. „Jestem widoczny, jestem bezpieczny”. Drugi etap spotkania miał miejsce na boisku szkolnym Samorządowej Szkoły Podstawowej w Kaczanowie. Byli z nami m.in. przedstawiciele Ochotniczej Straży Pożarnej w Kaczanowie. To była już praktyka. Dzieciaki były oddalone kilkadziesiąt metrów i udowodniliśmy im, że dzięki odblaskom jesteśmy widoczni, a jak jesteśmy widoczni, jesteśmy bezpieczni. Przyznam, że byłem bardzo mile zaskoczony frekwencją, ponieważ aż takiej się nie spodziewałem. Myślałem, że będzie garstka osób... a pojawiło się bardzo dużo dzieciaków, wielu rodziców. Nagrodą i dla organizatorów, i dla rodziców, którzy się zmobilizowali, żeby przyjść w piątkowy wieczór, kiedy można odpocząć po całym tygodniu, były występy artystyczne, które dzieci przygotowały wspólnie ze swoimi nauczycielkami. Te występy stały na naprawdę wysokim poziomie. Jestem mega szczęśliwy i trzymam kciuki za dzieciaki i rodziców, by te zasady bezpieczeństwa, które przedstawiliśmy w teorii i w praktyce, stosowali w życiu. 

Praktyczne zajęcia zrobiły na dzieciach piorunujące wrażenie. Piątka maluchów udała się na drugi koniec boiska, a strażacy włączyli światła w samochodzie. Okazało się, że dzieci były kompletnie niewidoczne... do momentu, kiedy założyły kamizelki. 

Zwieńczeniem akcji było wspólne zdjęcie wykonane z drona. Dzieci w kamizelkach ustawiły się wspólnie w napis „Świeć przykładem”. Finałem dnia był natomiast najprawdziwszy piknik. Strażacy wystąpili w nietypowej dla siebie roli – zamiast gasić ogień, rozpalili ogniska, dzięki czemu wszyscy mogli biesiadować do późna, smażąc kiełbaski i bułki.

W organizacji pikniku pomogła Ochotnicza Straż Pożarna w Kaczanowie
Druhowie przygotowali ognisko, przy którym można było się rozgrzać po zajęciach pod gołym niebem
Aby objąć uczestników wydarzenia wzrokiem, warto było wspiąć się na wóz strażacki, choć najlepszy widok i tak zapewniał dron
Oczywiście „prace na wysokości” tylko z fachową eskortą

Więcej zdjęć prezentujemy w galerii. 

Zdjęcia z pikniku i wieczornych warsztatów: „Wiadomości Wrzesińskie” / Wrzesnia.info.pl. Zdjęcia z zajęć w szkole: Komenda Powiatowa Policji we Wrześni.

Thumb anna tess go%c5%82embiowska fot idzikowski 1

Anna Tess Gołębiowska

01:15 11-11-2019