Świąteczna Zbiórka Żywności zakończona, rusza akcja „Stoliczku, nakryj się!”

Także we Wrześni w weekend 30 listopada – 1 grudnia odbyła się Świąteczna Zbiórka Żywności. Akcja objęła ponad 3 tys. sklepów w 600 sklepach w całej Polsce. 3 grudnia startuje kolejna akcja charytatywna.

Pomagamy 21:22 02-12-20180 0

Świąteczna Zbiórka Żywności odbyła się pod hasłem „Podaruj potrzebującym jedzenie na świąteczny stół”, a zaangażowano do niej ponad 55 tys. wolontariuszy. W marketach sieci takich jak Auchan, Biedronka, Carrefour, Intermarché, Kaufland, Lidl, Mila, Netto, Polo Market, Stokrotka, Tesco wystawiono koszyki na produkty, a klienci otrzymywali listy rzeczy, które pomogą potrzebującym. Zbierano m.in. mąkę, makaron, kaszę, cukier, olej, konserwy, przetwory owocowe i warzywne, bakalie, i słodycze.

Nie wiadomo jeszcze, ile żywności udało się zebrać łącznie – po pierwszym dniu akcji było to 248 ton żywności.

Banki Żywności wspierają 3,5 tys. organizacji dobroczynnych w Polsce. Są to m.in. świetlice, ogniska wychowawcze dla dzieci, domy dziecka, domy samotnej matki, jadłodajnie, a także inne organizacje dostarczające żywność osobom potrzebującym. Łącznie z systematycznej pomocy korzysta około 1,6 mln osób.

– Zbiórka ma charakter ogólnopolski, co nie znaczy, że bezosobowy. Pamiętajmy, że tam po drugiej stronie zawsze jest jakaś konkretna historia i konkretna osoba, której pomagamy. Żywność z koszy zbiórkowych w konkretnym mieście zawsze trafia do osób potrzebujących z lokalnej społeczności, do naszych sąsiadów, osób i dzieci, których nie stać na zakup jedzenia, być może też naszych znajomych, o których nawet nie wiemy, że są w potrzebie. Paradoksalnie to bardzo częsty przypadek – podkreśla Dorota Jezierska, wiceprezeska Zarządu Federacji Polskich Banków Żywności.

3 grudnia startuje natomiast nowa akcja Banków Żywności – „Stoliczku, nakryj się!”. To zbiórka pieniędzy, ponieważ poza samą żywnością potrzebne są też środki na transport i magazynowanie.

– Jesteśmy przygotowani do dystrybucji produktów nawet z krótkimi terminami przydatności do spożycia, dbamy o jakość przekazywanej żywności oraz zasady bezpieczeństwa. Rocznie ratujemy przed zmarnowaniem około 80 tysięcy ton dobrej żywności od rolników, producentów, ze sklepów, które przekazują nam je jako darowiznę. Mamy jedzenie, ale potrzebujemy środków na jego transport i magazynowanie, by mogło trafić do najbardziej potrzebujących – wyjaśnia Dorota Jezierska.

Organizację można wesprzeć poprzez stronę BankiZywnosci.pl, korzystając z opcji „Przekaż darowiznę”. Już jedna złotówka to koszy uratowania 8 kg żywności – jej odbioru od darczyńcy, przechowania w specjalistycznych warunkach oraz dostarczenia do potrzebujących. Tych 8 kg żywności pozwala na przygotowanie aż 16 posiłków. Oznacza to, że:

* 15 zł pozwala uratować posiłki dla 1 osoby przez 2 miesiące

* 30 zł pozwala uratować posiłki dla 4-osobowej rodziny przez miesiąc

* 90 zł pozwala uratować posiłki dla 12 dzieci przez miesiąc

Motywem przewodnim akcji „Stoliczku, nakryj się!” są bajki. Na plakatach widzimy talerze z ułożonymi z jedzenia postaciami ze znanych bajek, jak Jaś i Małgosia czy Czerwony Kapturek. Organizatorzy apelują: „Niech głód stanie się historią”.

Thumb anna tess go%c5%82embiowska fot idzikowski 1

Anna Tess Gołębiowska

21:22 02-12-2018