Świat zmienia się na naszych oczach. Czy demokracja przestaje być możliwa?

Nieustająca fala imigrantów z Afryki, radykalizacja nastrojów społecznych (szczególnie w Europie) oraz nieoczekiwany rozwój pandemii COVID-19, stawiają przed nami sporo wyzwań.

Moim zdaniem 15:55 15-11-202012 42

Najgroźniejszym z nich może być upadek elit intelektualnych i co za tym idzie – zanik klasy średniej, która jest przecież naturalną bazą społeczną dla demokracji. Mówi się, że tzw. polski wirus zaczyna być widoczny nawet za oceanem.

Rzeczywiście – uliczne protesty w USA oraz reakcja niektórych amerykańskich mediów na zaskakujący wynik wyborów prezydenckich wydają się przypominać trochę sytuację w naszym kraju.

Zatem – czy naprawdę „demokracja przestaje być możliwa”? Osobiście czuję, że od pewnego czasu przestała mi dostarczać powodów do zadowolenia. Smutne, gadające głowy w telewizorze, pompatyczne kampanie polityczne oraz porażający język ulicznych protestów dobitnie ukazują, że demos jest już tylko fetyszem wykorzystywanym w celu czynienia z nas ślepych „przeżuwaczy” tendencyjnych informacji, dostarczanych przez niby wolne media...

A może jednak to nie demokracja zawodzi, lecz ludzie?

Jacek Pietrzyk

wrześnianin

Thumb tem podsumowanie dai

Damian Idzikowski

15:55 15-11-2020