Stypendyści z pasją i talentem. Kim są najzdolniejsi absolwenci szkół ponadpodstawowych?

Sześciu absolwentów szkół ponadpodstawowych otrzymało stypendia powiatowe TALENT. Wyróżnienia przyznano laureatom konkursów i olimpiad na szczeblu wojewódzkim, ogólnopolskim i międzynarodowym

oświata 11:35 04-08-20203 2

Uroczyste wręczenie stypendiów odbyło się 4 sierpnia w starostwie powiatowym.

– TALENT to stypendium jednorazowe przyznawane przez Zarząd Powiatu Wrzesińskiego . Jego wysokość jest zróżnicowana: od 1000 do 2500 zł. Najwyższe stypendia zostały przyznane uczniom Zespołu Szkół Politechnicznych - mówi Olga Kośmińska-Giera, naczelnik Wydziału Edukacji Starostwa Powiatowego we Wrześni.

Kim są najbardziej utytułowani absolwenci?

Stypendyści z ZSP

Wiktor Fogt, absolwent technikum ekonomicznego Zespołu Szkół Politechnicznych to finalista III Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Handlowo-Menadżerskich oraz laureat IV edycji tego konkursu.

Wiktor interesuje się ekonomią, speedcubingiem, czyli dyscypliną polegającą na układaniu kostki Rubika na czas, a także łucznictwem i sportami siłowymi.

– Zamierzam studiować na kierunku audyt na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu. W trakcie studiów chciałabym podjąć pracę, np. jako pomoc księgowego, żeby móc się samodzielnie utrzymać – mówił Wiktor.

Wiktor Fogt

Monika Cieślak to także absolwentka technikum ekonomicznego w ZSP. Jest laureatką Olimpiady Innowacji Technicznych i Wynalazczości Blok B. Monika dodatkowo ukończyła szkołę z bardzo wysoką średnią (5,69).

Stypendystka pasjonuje się m.in. siatkówką i bieganiem. Chciałaby studiować na politechnice.

Monika Cieślak z ZSP (na drugim planie Kacper Ziembikiewicz z ZSTiO)

– Stypendium to wyróżnienie, ale i dodatkowy zastrzyk gotówki na studia - mówi Monika. – Planuję studiować Zarządzanie i Inżynierię Produkcji na Politechnice Poznańskiej. W mojej przyszłej pracy chciałabym łączyć pracę w biurze z możliwością wpływu na produkcję. Wiadomo, że teraz w wielu zakładach ludzi zastępują komputery. Dlatego myślałam o specjalizacji „informatyzacja produkcji” – mówi Monika.

Stypendyści z LO im. Sienkiewicza 

Filip Wagner, absolwent Liceum Ogólnokształcącego im. Henryka Sienkiewicza został wyróżniony za osiągnięcia sportowe. Jest zdobywcą IV miejsca w Mistrzostwach Europy w strzelaniu z pistoletu pneumatycznego oraz dwukrotnym zwycięzcą strzeleckiego Pucharu Polski. Zajął pierwsze miejce na Międzynarodowych Mistrzostwach Wybrzeża w Strzelectwie Sportowym, Mistrzostwach Polski Juniorów oraz Międzynarodowych Zawodach w Strzelaniach Pneumatycznych Baltic Cup. Brał też udział w Mistrzostwach Europy w Strzelaniu w Bolonii.

Filip Wagner i Patryk Ligocki z LO im. Sienkiewicza

- Chciałbym studiować zarządzanie na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu i kontynuować moją karierę strzelecką. Trenuję w Poznaniu, więc będę miał teraz bliżej - mówi Filip.

Wybitnym sportowcem jest też drugi stypendysta z LO im. Sienkiewicza – Patryk Ligocki, który uprawia siatkówkę plażową. Wśród licznych osiągnięć absolwenta są m.in. III miejsce w Półfinale Mistrzostw Polski Kadetów oraz I miejsce w Młodzieżowym Pucharze Bałtyku.

Patryk Ligocki

Patryk planuje studiować na Akademii Wychowania Fizycznego.

Stypendystka ZSZ nr 2

Anita Ponto, absolwentka Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 to utalentowana młoda fryzjerska. Jej największe do tej pory osiągnięcie to I miejsce w XVI Ogólnopolskim Konkursie Uczniów Rzemiosła Fryzjerskiego im. Stefana Siankowskiego.

Anita Ponto

Anita już niedługo planuje rozpocząć prace w renomowanym salonie fryzjerskim w Poznaniu. W przyszłości chciałaby otworzyć swoją własną firmę.

Stypendysta z ZSTiO

Sprecyzowane plany na przyszłość ma też Kacper Ziembikiewicz, uczeń technikum żywienia i usług gastronomicznych w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących, zdobywca IV miejsca w okręgowych eliminacjach Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych.

Kacper aktualnie pracuje w browarze Fortuna i swoją przyszłość wiąże z browarnictwem. Chce łączyć pracę z naukę i studiować zaocznie technologię żywienia w Krakowie. Mówi, że wybrał to miasto, bo czuje od dawna, że ono go przyciąga.

Kacper Ziembikiewicz i wicedyrektor ZSTiO Magdalena Nobik

W czasie nauki w ZSTiO Kacper był aktywnym wolontariuszem zaangażowanym w promocję szkoły i organizację imprez.

Wszystkim laureatom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Thumb go dziewicz2

Joanna Goździewicz

11:35 04-08-2020