Stuletnia szkoła z młodą duszą. Radosne święto we wrzesińskim liceum

Z pomysłem, rozmachem i nutką młodzieńczego szaleństwa odbyły się główne uroczystości z okazji 100-lecia Polskiego Gimnazjum i Liceum we Wrześni.

oświata 15:41 08-06-20194 19

Obchody zorganizowane 8 czerwca zainaugurowała msza św. w farze, którą odprawił biskup legnicki ks. Zbigniew Kiernikowski, absolwent LO. Po niej uczestnicy przeszli przez miasto w pochodzie prowadzonym przez Wrzesińską Orkiestrę Dętą. 

Orkiestra na czele
Nauczycielki
Absolwentki

Docelowa uroczysta gala odbyła się w szkolnych ogrodach. Ceremonię z udziałem kilkuset absolwentów prowadziła dyrektorka placówki Wioletta Zdunowska, która podziękowała wszystkim ludziom związanym ze szkołą obecnie i w przeszłości.

Dyrektor Wioletta Zdunowska

– Dzięki wspólnym wysiłkom wszystkich nauczycieli, pracowników, uczniów i rodziców możemy dzisiaj być dumni i mówić, że Liceum Ogólnokształcące im. Henryka Sienkiewicza było i jest szkołą niezwykłą.

Uczestnicy
Absolwenci
Absolwenci

Wśród gości specjalnych byli dawni dyrektorzy liceum Zenon Suchorski i Bogna Skoraszewska, a także dyrektor departamentu edukacji w Urzędzie Marszałkowskim Czesław Kruczek, burmistrz Wrześni Tomasz Kałużny, starosta wrzesiński Dionizy Jaśniewicz oraz dyrektorzy lokalnych szkół i instytucji.

Obecna pani dyrektor (z lewej) ze swoimi poprzednikami – Bogną Skoraszewską i Zenonem Suchorskim
Specjalni goście, czyli Very Important Persons

W trakcie uroczystości zaprezentowali się obecni uczniowie LO, którzy pokazali ambitne przedstawienie przybliżające losy szkoły od jej samego początku do dzisiaj. Całość można zobaczyć TUTAJ.

Fragment spektaklu – ślubowanie
Fragment spektaklu – „Budujemy nowy dom”
Finałowa piosenka „Przeżyj to sam”
Żywiołowa reakcja wicestarosty Waldemara Grzegorka
Śpiewającą młodzież przećwiczyła Agnieszka Adamska-Konopka

W ramach uroczystości wręczone zostały wyróżnienia dla najstarszych absolwentów i nauczycieli oraz medale Zasłużonych dla Liceum i statuetki Przyjaciół Liceum.

Tytuły Zasłużonych otrzymali Andrzej Smodlibowski oraz Phillippe Kazmierczak
Dawni nauczyciele – prof. Fijałkowska oraz prof. Kurkowiak
Wiekowi absolwenci – p. Kiereta, p. dr Paciorkowska oraz prof. Paterka

Podczas gali swoje nowe publikacje przedstawili nauczyciele LO i zarazem regionaliści, Leszek Nowacki i Marian Torzewski. Pierwszy z wymienionych podsumował 100-lecie od strony sportowej, drugi – historycznej.

Marian Torzewski, autor kilkudziesięciu książek i kilkuset artykułów – wszystko z historii regionu
Leszek Nowacki, autor kilku książek o historii sportu w powiecie wrzesińskim, wyefista LO oraz szef działu sportowego „Wiadomości Wrzesińskich”

Tego dnia odbyło się również wręczenie nagród w szkolnym konkursie plastycznym, któremu patronowały „Wiadomości Wrzesińskie”. Stąd obecność na scenie redaktora naczelnego „WW” Waldemara Śliwczynskiego.

W. Śliwczyński, także absolwent LO i wciąż aktualny rekordzista szkoły w pchnięciu kulą, były reprezentant LO w piłce nożnej i kapitan reprezentacji szkoły w siatkówce
Nagrodę (m.in. bon do Empiku) odbiera zwyciężczyni, Emilia Górczyńska

Po ceremonii uczestnicy ruszyli do szkoły, gdzie czekał na nich poczęstunek, wystawy i zbiór wszystkich klasowych zdjęć z ostatnich kilkudziesięciu lat. Wtedy też w szkolnych ogrodach zasadzono nowy dąb i wkopano kapsułę pamięci.

Historyk Sławomir Szuba w roli ogrodnika  Fot. ATG
Radosne wspomnienia, z lewej p. dr Lucyna Lipińska
Na pamiątkę
Poszukiwania siebie
To my!
Tu jesteś!
Absolwentki z rocznika maturalnego 1968

Dodajmy, że na przestrzeni 100 lat placówka z dzisiejszej ul. Witkowskiej wykształciła ponad 9,5 tys. absolwentów, którzy następnie zostawali naukowcami, prawnikami, duchownymi, mundurowymi, lekarzami, artystami, politykami, przedsiębiorcami, nauczycielami, czy dziennikarzami.

Sobotnia uroczystość to jedno z wielu wydarzeń zorganizowanych w ramach 100-lecia. Wcześniej odbyły się m.in. spotkania, wykłady, konkursy, festiwale, wystawy i zawody. Niebawem odbędzie się jeszcze Święto Patrona i Święto Sportu Szkolnego.

Obszerniejszą relację z obchodów 100-lecia, wraz z niezwykłymi wspomnieniami absolwentów, będzie można przeczytać w najbliższym wydaniu „WW”.

Thumb tem podsumowanie dai

Damian Idzikowski

15:41 08-06-2019