Strażacy z Kaczanowa podsumowali rok. Był to bardzo pracowity okres

W gminie Września rozpoczęły się doroczne zebrania strażackie, podsumowujące ubiegłoroczną działalność jednostek ochotniczych straży pożarnych. Pierwsze z nich odbyło się 9 lutego w Kaczanowie.

aktualności 08:30 12-02-20190 0

W spotkaniu, które odbyło się w świetlicy wzięło udział 53 ochotników. Pojawiło się też wielu gości. Wśród tych ostatnich był m.in. Piotr Trawiński, komendant Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej we Wrześni, Andrzej Janka, prezes Zarządu Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych we Wrześni, Kazimierz Cieślak, były komendant Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Jarocinie, Adam Stachnik, prezes gminny OSP i Piotr Nowiński, komendant gminny OSP.

Obecni i byli komendanci zawodowej straży pożarnej (od lewej): Piotr Trawiński, Kazimierz Cieślak i Andrzej Janka

Na zebranie sprawozdawcze przyjechał również Artur Mokracki, zastępca burmistrza Wrześni, Marek Przyjemski, kierownik referatu komunalnego w urzędzie gminy, a jednocześnie przewodniczący rady powiatu oraz Wiesław Zieliński z urzędu gminy.

Naczelnik OSP Kaczanowo Adam Wojciechowski, wiceburmistrz Artur Mokracki i prezes gminny OSP Adam Stachnik

Po powitaniu gości przez prezesa OSP Kaczanowo Janusza Fiszera przystąpiono do wyboru przewodniczącego zebrania. Jednogłośnie został nim Krzysztof Hofman. Z kolei protokolantem został Paweł Fiszer.

Z przedstawionego przez J. Fiszera sprawozdania można się było dowiedzieć, że jednostka liczy 90 strażaków czynnych i posiada drużyny młodzieżowe liczące 36 osób. OSP Kaczanowo ma też 6 osób wspierających i 6 członków honorowych.

 
Przewodniczący zebrania Krzysztof Hofman i prezes OSP Kaczanowo Janusz Fiszer

– W roku 2020 nasza jednostka będzie obchodziła uroczystość 95-lecia. Data jubileuszu wydaje się być może dla niektórych osób odległa. Ja jednak zauważam potrzebę podjęcia zdecydowanych działań już w roku bieżącym – podkreślił J. Fiszer.

Na uwagę zasługuje fakt, że jednostka OSP Kaczanowo w roku ubiegłym wyjeżdżała do 23 pożarów i 34 miejscowych zagrożeń. Ponadto 37 razy byli dysponowani do zabezpieczenia rejonu, czyli do komendy przy ul. Wrocławskiej we Wrześni. Najczęściej na dźwięk syreny alarmowej reagowali: Adam Wojciechowski (83), Szymon Staniszewski (77), Bartosz Dobrowolski (62), Wiktoria Głowska (59), Mariusz Kuster (46), Justyna Pasterniak (42), Kornel Szymański (29), Piotr Kubiaczyk (29), Sebastian Dobrowolski (21), Paweł Fiszer (18), Mateusz Szymański (15), Marek Paluch (13).

– Od ministra sprawiedliwości otrzymaliśmy dwa mierniki firmy hot. Od sponsorów kasetony do węży, węże w-52, dwa kombinezony ochronne przed owadami, dwa wybijaki do szyb, wkładki do butów specjalnych oraz mundur wyjściowy damski. W imieniu wszystkich druhów z całego serca serdecznie dziękujemy za tak piękny gest i zaufanie – mówił Adam Wojciechowski, naczelnik OSP Kaczanowo.

– Macie prawie 100 wyjazdów, czyli średnio co trzy dni wyjeżdżaliście do akcji ratowniczych. Chciałbym życzyć wam dobrego roku i abyśmy spotkali się w takim samym gronie za rok – mówił A. Mokracki.

– Największym sukcesem jednostki jest to, że każda akcja zakończyła się sukcesem – dodał K. Cieślak. – Bardzo podoba mi się to, że na sali jest dużo młodych osób. Ktoś musi nas zastąpić i ta młodzież to zrobi – zakończył.

Miłym akcentem zebrania było złożenie ślubowania przez 7 osób. Przysięgę złożyli: Stanisław Klamecki-Cichy, Piotr Zaparty, Klaudiusz Matuszak, Weronika Gryczka, Albert Wieczyński, Aleksandra Kubczak i Cezary Polus.

Młodzi strażacy złożyli ślubowanie na sztandar

– Dzisiejsza Rota ślubowania to jest coś podniosłego, coś co będzie w was tkwić przez całe życie – powiedział A. Janka. – Ilość waszych wyjazdów świadczy o tym, że rok był trudny. – Nie jest łatwo wyjechać z bazy. Dziękuję wam za dobroć, którą niesie społeczeństwu, waszej małej miejscowości i całemu powiatu.

Zarząd otrzymał jednogłośnie absolutorium od członków. Jednocześnie zatwierdzili oni również jednogłośnie, plany na 2019 rok. 

Thumb 64861016 2494978670553670 5517157221407916032 o

Łukasz Różański

08:30 12-02-2019