Stowarzyszenie nadal pamięta o historii. Tym razem o powstańcu wielkopolskim

Nekielskie Stowarzyszenie Kulturalne niedawno poinformowało o wykonaniu prac renowacyjnych na grobie Bartłomieja Zakrzewskiego, powstańca wielkopolskiego. 

społeczeństwo 11:23 11-02-20200 0

Doszło do nich w listopadzie 2019 r. - Drewniany, nadszarpnięty zębem czas krzyż został zastąpiony metalowym, z kamienną czytelną tabliczką. Stało się tak za sprawą działań Zakładu Kamieniarskiego Bogdana Nawrockiego z Nekli - podsumowuje Jerzy Osypiuk, prezes Nekielskiego Stowarzyszenia Kulturalnego. Dodajmy, że grób powstańca znajduje się na nekielskim cmentarzu parafialnym.

Z informacji uzyskanych przez Michała Pawełczyka wynika, że Bartłomiej Zakrzewski urodził się w 1892 r. w Puszczykowie-Zaborze. Był jednym z trzech oficerów i inicjatorów powołania poznańskiej kawalerii powstańczej.Uzyskał tytuł majora Wojska Polskiego, a także został odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi.

Ostatnie lata swojego życia spędził na ziemi nekielskiej. Zmarł z powodu choroby serca 5 lipca 1969 r. w Zasutowie. Pogrzeb odbył się trzy dni później. Jego nazwisko widnieje na pomniku powstańców wielkopolskich na cmentarzu.

Odnowiony nagrobek (fot. Nekielskie Stowarzyszenie Kulturalne)

Thumb jagie%c5%82a

Radosław Jagieła

11:23 11-02-2020