Spychologia ogólna w kwestii dzikich zwierzęt poszkodowanych na drogach

Brak systemowych rozwiązań w zakresie opieki nad zwierzętami dzikimi powoduje, że pomaganie poszkodowanym w kolizjach drogowych jest istną gehenną.

Moim zdaniem 16:00 29-08-202018 7

Ośrodków rehabilitacji zwierząt jest mało i działają (poza nielicznymi) bardzo licho, w zasadzie wszystkie są nieczynne w nocy, kiedy kolizji z udziałem zwierząt jest najwięcej.

Nie ma instytucji państwowych odpowiadających za pomoc dzikim poszkodowanym, panuje spychologia ogólna. Instytucje i organy samorządu nie mają zasobów, możliwości, ale nade wszystko nie ma rozstrzygnięć prawnych, które wymuszałyby dalsze ustalenia dla społecznej praktyki codziennego życia.

Mimo że mogę liczyć na życzliwość wielu lekarzy weterynarii, organizacji prozwierzęcych, zoo, nadleśnictwa, a nawet członków Polskiego Związku Łowieckiego, to niestety pomaganie rannym zwierzętom się nie udaje.

Żadna bowiem z tych osób, jako przedstawiciel instytucji, nie ma podstaw do działania. O ile się nad losem zwierzaka zlituje, o tyle coś może zrobić, ale jest to działanie poza prawem. Szczególnie więc dziękuję wszystkim, którzy chcą pomagać i są na los zwierząt wrażliwi.

Hanna Mamzer

socjolog, prezes, stowarzyszenia Czysta Nekla

Thumb tem podsumowanie dai

Damian Idzikowski

16:00 29-08-2020