Springer na tropie czasu. Nowa odsłona Kolekcji Wrzesińskiej

Filip Springer, reportażysta i fotoreporter zamienił Kolekcję Wrzesińską w projekt literacki. Efektem finalnym jego pracy nad dokumentacją miasta jest opowiadanie „Zegarmistrz” ilustrowane polaroidowymi zdjęciami.

kultura 01:48 09-06-20180 14

Najnowszą odsłonę Kolekcji Wrzesińskiej zaprezentowano 8 czerwca. Wszystko rozpoczęło się na ul. Warszawskiej, tuż przy ulicznym zegarze – relację na żywo można było śledzić na naszym fan page'u na FB. Tam można było po raz pierwszy obejrzeć wrzesińskie zdjęcia Springera. Wszystkie wykonane polaroidem, sprawiające wrażenie lekko amatorskich i chaotycznych.

„Błyskawiczne” fotografie to tylko część tegorocznej Kolekcji. Kluczem do nich jest książka opowiadająca historię Kazimierza Diela, fikcyjnego zegarmistrza z niewielkiego miasta, które mogłoby być Wrześnią.

Zdjęcia są tutaj częścią narracji. Ich autorem jest właściwie nie Filip Springer, a bohater opowiadania, który dokumentuje zmiany zachodzące w swoim mieście.

Motywem przewodnim „Zegarmistrza” jest czas, który nie dla wszystkich biegnie tak samo – raz zwalnia, raz przyspiesza. Filip Springer przyznaje, że pisząc opowiadanie popadał momentami w „obsesję czasu”. Zgłębiał koncepcje filozoficzne, ale też dużo rozmawiał z ludźmi.

Efektem jest obraz miasta zawieszonego między powoli odchodzącą przeszłością i rozpędzoną przyszłością. Miasta, które nie do końca wie jeszcze czym jest.

O pracy nad projektem autor opowiedział podczas spotkania, które odbyło się w Urzędzie Stanu Cywilnego tuż po wernisażu.

Wzięli w nim udział autorzy Kolekcji z lat ubiegłych – Mariusz Forecki i Adam Lach oraz pasjonaci fotografii.

„Zegarmistrz” jest dostępny w wersji papierowej oraz jako audiobook (do pobrania na stronie audioteka.com). Wersję do słuchania pięknie czyta Andrzej Ferenc.

Thumb go dziewicz2

Joanna Goździewicz

01:48 09-06-20180 14