Sposób na podrzucanie śmieci – osiedlowe pojemniki mają być pod kluczem

Samochód podjeżdża w rejon osiedlowego kontenera, kierowca otwiera bagażnik, wyciąga worki ze śmieciami, wyrzuca i czym prędzej odjeżdża. To według mieszkańców bloków zarządzanych przez Wrzesińską Spółdzielnię Mieszkaniową bardzo częsty scenariusz.

aktualności 13:05 27-08-20203 1

Zastępca prezesa WSM Bogdan Dobrychłop przyznaje, że podrzucanie odpadów to duży problem. Tylko pod koniec lipca na płytach śmietnikowych w zasobach WSM nieznany sprawca zostawił blisko 40 worków ze styropianem.

– Najgorzej jest na ul. Piastów i ul. Fromborskiej. Wywóz podrzuconych śmieci to znaczny koszt dla naszej spółdzielni. Najgorzej jest oczywiście z odpadami budowlanymi i rozbiórkowymi – podkreśla Bogdan Dobrychłop.

Władze spółdzielcze nie zamierzają jednak biernie patrzeć na to, co się dzieje. Zdecydowały się na ogrodzenie pojemników na śmieci i zamknięcie ich na klucz. Celem tego przedsięwzięcia jest uniemożliwienie dostępu osób postronnych do kontenerów. Postawienie wiat śmietnikowych ma również na celu utrzymanie porządku i poprawę estetyki osiedli.

– W pierwszej kolejności wiaty pojawią się w okolicach bloku przy ul. Kościuszki 69 i ul. Dąbrowskiego. Z uwagi na duże koszty, tj. kilkadziesiąt tysięcy złotych, nie możemy od razu wszędzie ich postawić – kontynuuje zastępca prezesa.

W bieżącym roku planowane jest wykonanie ośmiu zabudowanych wiat, a w najbliższych latach mają powstać aż 33. Bogdan Dobrychłop zastrzega jednak, że tegoroczny plan może się zmienić z uwagi na trwającą pandemię koronawirusa.

– Czy wiaty rozwiążą problem? Złotego środka nie ma. Myślę, że problem może zostać ograniczony w momencie, gdy na osiedlach pojawią się kamery. Na ul. 17 Dywizji Piechoty, odkąd się one pojawiły, wspomniany problem został ograniczony. Oczywiście są też mieszkańcy, którzy przy okazji remontów nie wynajmują kontenera na śmieci, a wyrzucają np. gruz do tego ogólnodostępnego – dodaje wiceprezes WSM.

Władze spółdzielni apelują do mieszkańców, aby oduczyli się złych nawyków oraz by zwracali uwagę na podrzucanie śmieci i w razie jakichkolwiek podejrzeń informowali pracowników WSM. W takim przypadku dobrze jest spisać numer rejestracyjny samochodu bądź wykonać zdjęcie telefonem komórkowym. Dzwonić można pod numer 61 437 92 70 lub 61 437 92 71. Można też oczywiście pisać na adres biuro@smwrzesnia.com.pl.

Łukasz Różański

Thumb tem podsumowanie dai

Damian Idzikowski

13:05 27-08-2020