Spektakl o matce-wojowniczce. Opieka nad niepełnosprawnym dzieckiem jest jak siłownia. Non stop

„Całe życie w dresach” to spektakl, w którym Justyna Tomczak-Boczko gra siebie. Matkę, która musi mierzyć się z niepełnosprawnością dziecka. 

kultura 23:26 02-11-20180 1

Interesujący jest już sam pomysł na spektakl: przez 45 minut monodramu aktorka niemal cały czas intensywnie ćwiczy fizycznie. Trenuje na steperze, podnosi handle i ciężarki, biega, boksuje, ćwiczy na macie i na piłce... Pokazuje, że „siedzenie z dzieckiem” to ciężki wysiłek, także fizycznie, gdy musi godzinami nosić ważącego 14 kg Jeremiego. 

Tekst, który jednocześnie wygłasza, pełen jest dystansu i czarnego humoru. Przemek Prasnowski, reżyser spektaklu, podkreślał: tak, wolno się śmiać, mimo tego, że poruszana jest tematyka niepełnosprawności. Bywało śmiesznie, bywało wulgarnie, bywało poważnie. Jak w życiu.

„Całe życie w dresach” to monodram, który miał premierę w czasie Innego Festiwalu w 2016 roku, organizowanego w Poznaniu przez Fundację Barak Kultury. Znalazł się w programie także w roku 2018, obok m.in. spotkania z Jackiem Hołubem, autorem książki „Żeby umarło przede mną. Opowieści matek niepełnosprawnych dzieci” czy escape roomu, z którego można się wydostać tylko korzystając z dotyku, słuchu i węchu. Poszczególne wydarzenia Innego Festiwalu tłumaczone były na język migowy i prezentowane z audiodeskrypcją. Obecnie zaś prezentowane są w innych miastach Polski. Projekt współfinansowany jest ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych będących w dyspozycji Samorządu Województwa Wielkopolskiego, dzięki czemu wstęp na spektakl, także dziś we Wrzesińskim Ośrodku Kultury, był bezpłatny.

Przemek Prasnowski, reżyser

Justyna Tomczak-Boczko gra w monodramie siebie, czyli matkę Jeremiego zmagającą się z jego niepełnosprawnością
Spektakl obejrzało ok. 30 osób

Justyna Tomczak-Boczko przypomina o często ignorowanym aspekcie. Czyli o tym, że opieka nad dzieckiem z niepełnosprawnością to ogromny wysiłek także dosłownie, fizycznie

Opieka nad dzieckiem z niepełnosprawnością to ciągła walka. O nie, o siebie

Monodram wzbogacony był o element multimedialny, czyli facebookowe wpisy Jeremiego i jego mamy

Wywiad z Justyną Tomczak-Boczko przeczytacie tutaj.

Tekst: Justyna Tomczak-Boczko

Reżyseria: Przemek Prasnowski

Scenariusz: Justyna Tomczak-Boczko, Przemek Prasnowski

Obsada: Justyna Tomczak-Boczko

Muzyka: Maciej Kuśnierz

Kostiumy: Dorota Słomczyńska

Wizualizacje: Hacen Sahraoui

Ruch sceniczny: Adrian Rzetelski

Czas trwania: 45 min.

Produkcja: Fundacja Barak Kultury

Premiera: listopad 2016 w ramach Innego Festiwalu

Thumb anna tess go%c5%82embiowska fot idzikowski 1

Anna Tess Gołębiowska

23:26 02-11-2018