Specjalne portale na setną rocznicę urodzin papieża Polaka – Jana Pawła II

Jaki wpływ na ukształtowanie się przyszłego papieża – Polaka mieli sąsiedzi z rodzinnych Wadowic? Czym była dla niego Ojczyzna – II Rzeczpospolita Polska i co o niej sądził?

aktualności 12:10 16-05-20206 46

Na te i na wiele innych pytań znajdziemy odpowiedzi już 18 maja na nowym portalu wadowice1920.gosc.pl. Rodzice, dziadkowie i dom rodzinny przyszłego papieża. Walka o granice odrodzonej Polski, wpływ patriotycznych tradycji na kształtowanie się osobowości młodego Karola – oto przykładowa tematyka bloków portalu.

Oprócz tego 100 zdjęć (w tym kilkadziesiąt unikatowych), dokumenty z archiwum IPN oraz teksty renomowanych autorów. Portal został przygotowany specjalnie na setną rocznicę urodzin św. Jana Pawła II przez redakcję tygodnika „Gość Niedzielny” oraz Instytut Pamięci Narodowej. Na konferencji obecni będą również przedstawiciele tygodnika „Gość Niedzielny”– redaktor naczelny ks. Adam Pawlaszczyk i dr. Andrzej Grajewski.

Ankieta

Czy uczestniczyłeś w pielgrzymkach Jana Pawła II do Polski?

W związku z obchodami 100. rocznicy urodzin Jana Pawła II Instytut Pamięci Narodowej przygotował także portal tematyczny dotyczący wizyt papieża – Polaka w Ojczyźnie w okresie PRL, który jest dostępny od 15 maja br. pielgrzymki.ipn.gov.pl. W serwisie można znaleźć dokumenty w wersji cyfrowej, fotografie SB, ulotki i wiele innych materiałów z Archiwum IPN dot. poszczególnych etapów pielgrzymek.

Fot. IPN Wizyta Jana Pawła II w Gnieźnie w 1979 roku

Thumb ww biernat

Filip Biernat

12:10 16-05-2020