Sołtys Psar Polskich w rosyjskiej telewizji. Reportaż o odkryciu ekipy programu „Misja Skarb”

Łukasz Cichy, sołtys Psar Polskich od ponad roku gości na antenie Fokus TV jako uczestnik serialu dokumentalnego „Misja Skarb”. W programie wraz z Dawidem Stecem i Michałem Antczakiem tropi tajemnice historii. Ostatnio odkryciem poszukiwaczy zainteresowała się rosyjska telewizja. 

kultura 23:35 22-11-20204 0

Chodzi o wrak radzieckiego samolotu, który pasjonaci z „Misji Skarb” znaleźli w podbraniewskim lesie. Sprawą zainteresowała się Ambasada Rosji w Polsce. 

Samolot to PE-2, dwusilnikowy bombowiec nurkujący zaprojektowany przez więźniów politycznych pod nadzorem NKWD. Ze względu na reżim i presję, pod którą pracowali konstruktorzy maszyna miała liczne usterki i była bardzo trudna w pilotażu. Już w egzemplarzach próbnych zdarzały się przypadki samozapłonów. Pomimo tego do końca wojny wyprodukowano ponad 11 tys. sztuk. PE-2 stanowił najpowszechniejszy radziecki bombowiec.

Przy wraku odkrytym przez ekipę „Misji Skarb” znaleziono szczątki pilotów oraz ich broń i spadochrony. Zostały one przekazane odpowiednim służbom.

Bombowiec walczył pod Braniewem z niemieckimi myśliwcami. Został trafiony i zapalił się w powietrzu. Cała załoga zginęła na miejscu.

Dzięki współpracy z pracownikami ambasady i rosyjskimi historykami udało się dotrzeć do rodzin poległych żołnierzy. 

News na ten temat ukazał się rosyjskiej telewizji. 

Wszystkie odcinki programu „Misja Skarb” można obejrzeć: TUTAJ, a ostatnią, trzecią serię także: TUTAJ.

Przypomnijmy, że Łukasz Cichy do zespołu poszukiwaczy dołączył w drugim sezonie. Sołtys Psar Polskich znany jest z historycznych pasji. W rodzinnej miejscowości prowadzi Izbę Pamięci, w której gromadzi dawne sprzęty domowe, dokumenty, zdjęcia i inne pamiątki związane z okolicą. Jego pasją jest też nurkowanie.

Fot. Facebook/Misja skarb - serial telewizyjny FOKUS TV

Thumb go dziewicz2

Joanna Goździewicz

23:35 22-11-2020