Socjologia śmieci

Dziesiąte już Śmieciobranie zorganizowała w maju Czysta Nekla.

Moim zdaniem 11:44 01-06-20180 0

Można mierzyć naszą historię liczbą tych spotkań. Uczestników tylu, co zawsze – około trzydziestu – ale śmieci znacznie mniej niż w latach poprzednich. Nie znaleźliśmy dzikich składowisk czy celowo wyrzuconych całych stert odpadów (albo ich nie było, albo śmiecący wywożą je głębiej w las). 

To na pewno cieszy, bo incydentalnie wyrzucone śmieci łatwiej podnieść nawet przypadkowemu spacerowiczowi. Socjologia śmieci – cała dziedzina naukowa – analizuje, co ludzie wyrzucają, gdzie, jak; określa, co robią w konkretnych miejscach, ale też jakiego rodzaju infrastruktura jest tam potrzebna. 

Nie ma bowiem sensu ludziom zakazywać na przykład palenia papierosów, by w ten sposób uniknąć niedopałków na ziemi. Trzeba postawić popielniczki. Analiza śmiecenia to nie tylko temat badań w socjologii czy antropologii, ale też oceanologii. 

Badając, skąd przypływają, sprawdza się, jakie na nich przypływają organizmy żywe i jak to może zmienić ekosystemy. Dużo można więc ze śmieci wyczytać. Jak pokazuje praktyka, często także to, kto je wyrzucił. 

Hanna Mamzer

socjolog, prezes stowarzyszenia Czyta Nekla

Thumb tem podsumowanie dai

Damian Idzikowski

11:44 01-06-20180 0